Na niedzielne podwójne obchody ECS zaprasza wszystkich. Przez cały dzień można zwiedzać wystawę stałą z uczestnikami Sierpnia'80 lub dołączyć do spacerów architektonicznych. Przypomnijmy, że w konkursie na opracowanie koncepcji budynku ECS rywalizowało 58 zespołów architektonicznych z całego świata. Zwycięzcą zostało Przedsiębiorstwo Projektowo-Wdrożeniowe FORT z Gdańska ( głównymi projektantami byli architekci: Wojciech Targowski, Piotr Mazur, Antoni Taraszkiewicz i Paweł Czarzasty).
Nowa siedziba ECS stała się przedłużeniem historii, bo budynek stanął w sąsiedztwie Bramy nr 2 dawnej Stoczni Gdańskiej im. Lenina, pomnika Poległych Stoczniowców i Sali BHP, gdzie w Sierpniu'80 robotnicy i przedstawiciele komunistycznych władz podpisali Porozumienia Sierpniowe, które stały się początkiem politycznych przemian w Polsce. Prosta bryła budynku centrum o „skorodowany" kolorze ścian nawiązuje do stoczniowego krajobrazu.
Wystawa stała ma charakter multimedialny - prezentuje filmy i interaktywne instalacje obok archiwalnych przedmiotów, dokumentów, rękopisów, zdjęć. Zajmuje 3 tysiące metrów kw. na dwóch kondygnacjach. Opowiada historię ruchu Solidarność oraz ruchów opozycyjnych w Europie Środkowo- Wschodniej, które doprowadziły do upadku komunizmu.
W dzisiejszym programie jest też promocja pierwszej monografii o strajkach w Trójmieście. Książka „Bunt. Strajki w Trójmieście. Sierpień 1980" Anny Machcewicz (wydawnictwo ECS) to wielowątkowa opowieść o wydarzeniach, które zmieniły Polskę.
Następnie francuski socjolog Michel Wieviorka, zajmujący się dziedzictwem Solidarności, rozwojem demokracji, terroryzmem, a także różnicami kulturowymi w wielonarodowych społeczeństwach wygłosi wykład „Etyka Solidarności. Refleksje w rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych" (godz. 17) .