Reklama

Nie żyje Krystyna Sienkiewicz

W wieku 81 lat zmarła Krystyna Sienkiewicz, aktorka teatralna i filmowa, artystka kabaretowa i autorka książek.

Aktualizacja: 12.02.2017 10:44 Publikacja: 12.02.2017 07:45

Nie żyje Krystyna Sienkiewicz

Foto: Fotorzepa, Jakub Ostałowski

O śmierci Krystyny Sienkiewicz poinformował jej bratanek, muzyk i lekarz Kuba Sienkiewicz.

Karierę aktorską rozpoczęła w 1955 od zastępstwa w słynnym  Studenckim Teatrze Satyryków, w którym zastąpiła chorą koleżankę. Była wówczas studentką ASP. Po tym występie Krzysztof Teodor Toeplitz nazwał ją "różowym zjawiskiem STS-u". Dwa lata później zaangażowano ją w STS na stałe.

Rok później zadebiutowała w filmie - zagrała w "Pożegnaniach" Wojciecha Hassa. Sympatię widzów przyniosła jej rola szeregowiec Anieli w "Rzeczpospolitej babskiej" w reż. Hieronima Przybyła.

Przez kilka lat była aktorką wielkiego Kabaretu Starszych Panów, potem - "Właśnie leci kabarecik" Olgi Lipińskiej.

W 2007 roku ówczesny Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski odznaczył ją  Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis

Reklama
Reklama

Dwa lata temu ukazała się jej biografia autorstwa Grzegorza Ćwiertniewicza, "Krystyna Sienkiewicz. Różowe zjawisko".

Kultura
Sztuka 2025: Jak powstają hity?
Kultura
Kultura 2025. Wietrzenie ministerialnych i dyrektorskich gabinetów
Kultura
Liberum veto w KPO: jedni nie mają nic, inni dostali 1,4 mln zł za 7 wniosków
Kultura
Pierwsza artystka z niepełnosprawnością intelektualną z Nagrodą Turnera
Kultura
Karnawał wielokulturowości, który zapoczątkował odwilż w Polsce i na świecie
Materiał Promocyjny
Lojalność, która naprawdę się opłaca. Skorzystaj z Circle K extra
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama