Rakieta Falcon 9 i kapsuła Crew Dragon miała pierwotnie wystartować w środę o godz. 22.33 polskiego czasu. Kolejne okno pogodowe otworzyło się w sobotę. Zgodnie z planem misja SpaceX Demo-2 NASA wystartowała o 21.22 polskiego czasu.

Misja określana jest jako historyczna, ponieważ po raz pierwszy za tym gigantycznym przedsięwzięciem stoi prywatna firma. To również ważny moment dla NASA, jeśli chodzi o komercyjne loty. Dodatkowo po raz pierwszy od prawie dziewięciu lat Amerykanie wystartowali samodzielnie z terenu USA. Po zamknięciu programu wahadłowców astronauci latali na Międzynarodową Stację Kosmiczną tylko dzięki pomocy Rosjan.

Na szczycie rakiety Falcon 9 w kosmos wyniesiona została mierząca osiem metrów kapsuła załogowa Dragon. Pojazd, na którego pokładzie znajdą się astronauci Doug Hurley i Robert Behnken, waży sześć ton.

Start obserwował osobiście prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump oraz wiceprezydent Mike Pence. - To niesamowite - powiedział ten pierwszy, którego słowa cytuje AFP.

Misja jest wspólnym przedsięwzięciem agencji kosmicznej NASA oraz SpaceX. Zarówno kapsuła Dragon, jak i rakieta Falcon 9, zostały skonstruowane firmę należącą do miliardera Elona Muska, której NASA jest klientem.