Jak podała ukraińska wicepremier, Julia Swyrydenko Światowa Organizacja Handlu zamierza działać w kierunku odblokowania ukraińskich portów, blokowanych przez rosyjskie okręty działające na Morzu Czarnym i Morzu Azowskim, "dla dobra światowego bezpieczeństwa żywnościowego".

Swyrydenko miała omawiać ten temat z Okondji-Ivealą w czasie Światowego Forum Ekonomicznego, które odbywa się w Davos.

Czytaj więcej

Ukraiński wywiad: Rosjanie wydobywają ciała marynarzy z krążownika Moskwa

Ukraińska wicepremier podziękowała dyrektor generalnej WTO za jej osobiste starania o rozwiązanie kwestii związanych z eksportem ukraińskiego zboża, które jest sprowadzane przez wiele krajów Afryki północnej i Bliskiego Wschodu, które - bez dostaw z Ukrainy - są zagrożone klęską głodu.

Swyrydenko porozumiała się też z Okondji-Ivealą ws. współpracy w przededniu 12. Konferencji Ministerialnej WTO, która odbędzie się między 12 a 15 czerwca w Genewie.

Von der Leyen mówiła w Davos, że rosyjska artyleria celowo ostrzeliwuje silosy ze zbożem na Ukrainie

Szefowa KE, Ursula von der Leyen, występując na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos stwierdziła, że Federacja Rosyjska blokująca możliwość eksportu ukraińskiego zboża za pośrednictwem ukraińskich portów i prowadząca działania wojenne na ukraińskich polach uprawnych, szantażuje międzynarodową społeczność grożąc głodem niektórym częścią świata. Von der Leyen mówiła, że rosyjska artyleria celowo ostrzeliwuje silosy ze zbożem na Ukrainie, a rosyjskie okręty blokują możliwość eksportowania drogą morską zbóż i oleju słonecznikowego z Ukrainy.