Po przerwie majowej hotele i miejsca noclegowe będą mogły być otwarte. W przypadku galerii handlowych mają obowiązywać jednak obostrzenia podobne jak do tej pory w sklepach, czyli ograniczenie do 1 osoby na 15 mkw.

- Otwieramy gospodarkę, ale nie luzujemy reguł bezpieczeństwa, dystansowania - podkreślił Morawiecki. Od 4 maja zostaną także otwarte biblioteki, muzea, placówki rehabilitacyjne. Wkrótce ma dojść także do otwarcia otwartych obiektów do uprawiania sportu.

Czytaj także: Byki (na razie) kontrolują sytuację 

"Przyszłe etapy odmrażania gospodarki będą ogłaszane w cyklach co dwutygodniowych, przy czym możemy przyspieszać otwarcie niektórych elementów życia gospodarczego, choć takie decyzje jeszcze nie zapadły. Sytuacja musi nam pozwolić wykonać odpowiednie analizy - stwierdził Morawiecki.

Inwestorzy bardzo pozytywnie zareagowali na komunikat rządu.

Widać to po notowaniach CCC oraz LPP. Akcje obu tych spółek zyskują odpowiednio 17 i blisko 10 proc. Kilkuprocentowe zwyżki widać na akcjach banków z WIG20.

Zyskują też mniejsze spółki odzieżowe, jak Monnari Trade czy Wittchen, a także IMS, które ma wśród swoich klientów wiele sklepów działających w galeriach. Na fali optymizmu rosną notowania Rainbow Tours i Enter Air, czyli spółek z branży turystycznej.

- Przyspieszenie otwarcia galerii handlowych to dla nas dobra wiadomość, bo podstawowy nadal kanał sprzedażowy zacznie znów funkcjonować i generować przychody. Operacyjnie jesteśmy gotowi – kolekcja jest w sklepach, mamy przygotowane środki higieny osobistej dla pracowników i klientów, a nasz personel jest gotowy do powrotu do pracy. Czekamy tylko na rozporządzenie i formalne zapisy dotyczące obiektów w galeriach - mówi Jakub Grzelak, dyrektor sprzedaży CCC. - Jako CCC już od 20 kwietnia codziennie otwieramy sklepy zlokalizowane w tzw. retail parkach, na dziś działa ich 133. W każdym z nich zapewniamy niezbędne środki ochrony osobistej - dodaje. Dwa tygodnie temu CCC informowało o otrzymaniu 23 mln zł dofinansowania na koszty pracownicze.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM