Dywidendowe ostatki na warszawskiej giełdzie

Do końca grudnia jeszcze kilkanaście spółek wypłaci inwestorom dywidendę. W większości przypadków będą to zaliczki na poczet przewidywanej wypłaty za trwający rok obrotowy.

Publikacja: 08.11.2023 03:00

Tegoroczny sezon dywidendowy na GPW należy już praktycznie do przeszłości, ale w listopadzie i grudn

Tegoroczny sezon dywidendowy na GPW należy już praktycznie do przeszłości, ale w listopadzie i grudniu też można się załapać na wypłaty

Foto: Miroslaw Stelmach

WIG-div w ostatnich dniach oscyluje w okolicach 1,4–1,5 tys. pkt i jest blisko ustanowienia nowego historycznego maksimum (szczyt zanotował w sierpniu na poziomie 1479,6 pkt). Tegoroczny sezon dywidendowy należy już praktycznie do przeszłości, ale w listopadzie i grudniu też można się załapać na wypłaty.

Czytaj więcej

Polskie akcje nie miały sobie równych w październiku

Najbardziej hojni

Zyskiem z akcjonariuszami do końca tego roku kalendarzowego podzieli się jeszcze kilkanaście spółek. To głównie emitenci, którzy mają przesunięty rok obrotowy, lub spółki wypłacające zaliczkę na poczet dywidendy z tegorocznego zysku. Średnia stopa dywidendy oferowana przez te wszystkie firmy wynosi 4,7 proc.

Pozytywnie wyróżnia się ED Invest, którego zarząd zdecydował o wypłacie zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy za rok obrotowy 2023 r. w kwocie 1,21 zł na akcję. Dniem ustalenia prawa będzie 27 listopada, a wypłata nastąpi 1 grudnia. Gdy uchwalano zaliczkę, cena akcji implikowała ponad 14-proc. stopę. We wtorek notowania zyskiwały aż 13 proc., co obniżyło stopę, ale nadal jest ona wysoka, niemal 13-proc. Z zysku za 2022 r. spółka wypłaciła na początku czerwca 3,9 mln zł dywidendy, co dało 0,39 zł na akcję.

Czytaj więcej

Powyborcza szansa dla wielu branż i firm z GPW

Solidne wypłaty

Wśród spółek, które jeszcze w tym roku wypłacą dywidendę, są też m.in. Ambra, Bumech, PA Nova, Echo Investment, VRG, Dębica i Voxel. W przypadku tej pierwszej WZ zdecydowało o wypłacie 27,7 mln zł z zysku za rok obrotowy 2022/2023, co daje 1,1 zł na akcję. Dniem ustalenia prawa do dywidendy był 3 listopada, a wypłacona zostanie 13 listopada. Z kolei trzy dni wcześniej zaliczkę w wysokości prawie 90,8 mln zł (0,22 zł na akcję) wypłaci Echo Investment. Zaoferuje 5,4-proc. stopę dywidendy. Jeszcze wyższa, przekraczająca 7 proc., będzie ona w Bumechu, który wypłatę też zaplanował na ten miesiąc (30 XI). Zaoferuje 2 zł na akcję.

Z kolei na grudzień (11 XII) wypłatę zaplanowała P.A. Nova. Do akcjonariuszy popłynie 0,65 zł na akcję, co przy aktualnej cenie walorów implikuje 4,4-proc. stopę dywidendy. Wyższa będzie w VRG i Dębicy. Ta pierwsza firma 15 grudnia wypłaci 0,2 zł na walor, łącznie prawie 46,9 mln zł. We wtorek za akcję odzieżowej spółki trzeba było zapłacić nieco ponad 3 zł, co implikuje 6,5-proc. stopę dywidendy. Z kolei walory Dębicy są obecnie na rynku wyceniane na 70 zł. Walne zgromadzenie tej spółki zdecydowało o wypłacie dywidendy w wysokości 3,95 zł na akcję (stopa 5,6 proc.). Kwota ta popłynie do akcjonariuszy 19 grudnia. Dwa dni później dywidendę wypłaci medyczna spółka Voxel. Uchwalone przez WZ 2,17 zł na akcję przy obecnym kursie implikuje 3,7-proc. stopę. Powoli zaczyna się też tworzyć kalendarz wypłat w 2024 r. I tak np. Muza chce wypłacić 15 stycznia 1 zł na akcję. Będzie o tym decydować WZ zwołane na 8 listopada.

WIG-div w ostatnich dniach oscyluje w okolicach 1,4–1,5 tys. pkt i jest blisko ustanowienia nowego historycznego maksimum (szczyt zanotował w sierpniu na poziomie 1479,6 pkt). Tegoroczny sezon dywidendowy należy już praktycznie do przeszłości, ale w listopadzie i grudniu też można się załapać na wypłaty.

Najbardziej hojni

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Giełda
GPW odporna na awarię w systemie Microsoftu. Giełda w Londynie nie
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Giełda
Szef Asseco, Adam Góral o wezwaniu na Comarch: To dobra wiadomość
Giełda
Na GPW na razie bez odbicia po wczorajszym pogromie byków
Giełda
Comarch zniknie z giełdy? Fundusz CVC i akcjonariusze ogłoszą wezwanie
Giełda
Azoty będą zmuszone do wyemitowania wielu akcji