Benefit Systems sięgnął tegorocznego rekordu

Akcje operatora kart MultiSport zwyżkowały w czwartek nawet o ponad 11 proc., sięgając tegorocznych rekordów. Firma nie przestaje zaskakiwać inwestorów.

Publikacja: 18.08.2023 03:00

Benefit Systems sięgnął tegorocznego rekordu

Foto: Fotorzepa/ Grzegorz Psujek

Rekordowa popularność Benefit System nie była dziełem przypadku. Tak wyglądała reakcja rynku na zaprezentowane wyniki po II kwartale oraz długoterminowe cele zarządu spółki.

Podbitka prognoz

Po pandemicznych trudnościach, z jakimi borykał się sektor usług fitness, nie ma już śladu. Zachowania uczestników nieco się jednak zmieniły – młodsze pokolenia spędzają więcej czasu na siłowniach, a cały polski rynek jeszcze się powiększył.

Benefit w tych warunkach idzie jak burza – dwucyfrowe umocnienie notowań operatora kart sportowych w czwartek sprawiło, że zwyżka akcji od początku roku przekroczyła już 140 proc. Jest to niemal najwyższy wynik w mWIG40, który dotąd zyskał 26 proc.

Takiej reakcji inwestorów jednak trudno się dziwić – wyniki za drugi kwartał były zdecydowanie wyższe od mediany oczekiwań analityków. Przykładowo zysk netto spółki sięgnął 129,5 mln zł i był o ponad 41 proc. wyższy od prognoz.

Czytaj więcej

Inwestorzy ruszyli po akcje średnich spółek

Zarząd Benefitu wyliczył, że potencjał polskiego rynku wzrósł do przedziału 2,5–2,8 mln użytkowników abonamentów sportowych, czyli o 35 proc. ponad szacunki spółki sprzed pandemii, przy czym obecnie odsetek korzystających z siłowni w Polsce to 8 proc., a na Zachodzie 15–20 proc. Na rynkach zagranicznych (nie uwzględniając Turcji) spółka ma osiągnąć niecałe 2 mln kart.

Benefit skupia się też na rentowności. – Widzimy realny potencjał, by marża operacyjna obszaru fitness w średnim terminie, czyli w perspektywie kolejnych czterech lat, zbliżała się do 15 proc. – zapowiada Bartosz Józefiak, członek zarządu Benefit Systems. Obecnie kartę MultiSport w Polsce ma około 1,3 mln użytkowników, a na rynkach zagranicznych około 0,5 mln.

Pojemny polski rynek

– Benefit podał, że oczekuje marży EBIT w przedziale 17–18 proc. w tym roku, co ma szanse powodzenia, biorąc pod uwagę znakomitą rentowność I półrocza oraz pamiętając, że przed nami silny sezonowo III kwartał – zauważa Mikołaj Stępień, analityk DM BOŚ. – Bardzo cieszy silna poprawa rentowności za granicą, w szczególności w ujęciu rok do roku – zaznacza.

Stępień tłumaczy, że na wysoką rentowność minionego kwartału duży wypływ miała polepszająca się opłacalność klubów fitness, a spółka zapowiedziała dążenie do rentowności operacyjnej tego segmentu w wysokości 15 proc. w średnim terminie.

Czytaj więcej

Inwestycyjne hity pierwszego półrocza 2023 z GPW

– Przedstawiono działania optymalizacyjne, mające pomóc to osiągnąć. Uważam, że będzie to trudniejsze do zrealizowania na polskim rynku, który ma obecnie mniejszą rentowność niż zagranica (w klubach fitness). Ma to związek zapewne z mniej śmiałymi podwyżkami cen karnetów w tym roku (w porównaniu z podwyżkami wprowadzonymi za granicą), ponieważ Polacy zdają się być bardziej wrażliwi na te podwyżki niż Czesi, Słowacy czy Bułgarzy – analizuje ekspert DM BOŚ.

Stępień szacuje, że cele spółki dotyczące liczby kart implikują penetrację rynku w wysokości 7 proc., natomiast obecnie około 8 proc. Polaków posiada karnet na siłownię.

– W Europie Zachodniej odsetek ten wynosi kilkanaście procent i najprawdopodobniej będziemy dążyć do tego poziomu. Inną kwestią jest oczywiście rozwijająca się konkurencja, jednak duża sieć własnych klubów Benefitu może sprawić, że trudno będzie z nim konkurować – zauważa Stępień.

Rekordowa popularność Benefit System nie była dziełem przypadku. Tak wyglądała reakcja rynku na zaprezentowane wyniki po II kwartale oraz długoterminowe cele zarządu spółki.

Podbitka prognoz

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Giełda
WIG20 przedłużył spadkową serię
Giełda
Kolejna sesja pod znakiem korekty spadkowej na GPW
Giełda
Hossa w Warszawie ma się dobrze. WIG z kolejnym rekordem
Giełda
Enterprise Investors przejmuje spółkę Sescom. Będzie delisting
Giełda
Pożar na Marywilskiej 44. Cios w Mirbud, giełdową spółkę. Straty będą olbrzymie
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy