WIG20 w czwartkowy poranek opuszcza kanał, w którym przebywał w kilku ostatnich dniach. Indeks otworzył się luką spadkową i po kilkunastu minutach traci ponad 1 proc. Zdecydowana większość krajowych blue chips jest na otwarciu pod kreską. JSW i KGHM są najsłabsze i tracą ponad 3 proc. Nad kreską Cyfrowy Polsat z ponad 2-proc. wzrostem.

Podobna sytuacja jest na innych rynkach w Europie. Praktycznie wszystkie indeksy otworzyły się poniżej wczorajszego zamknięcia. Niemiecki DAX traci ponad 1,2 proc.

Na krajowym szerokim rynku jedną ze słabszych spółek jest dziś XTPL, którego akcje tanieją o blisko 5 proc., do 57,4 proc.

Przypomnijmy, że po wczorajszych danych z rynku pracy, które nieco rozczarowały, dziś czas na wynik produkcji sprzedanej przemysłu i cen producentów w lipcu. "Prognozujemy wzrosty o odpowiednio 7 proc. rok do roku i 7,7 proc. rok do roku. Wczoraj odbyła się też aukcja odkupu NBP - tam nastrój wakacyjny, odkup był dużo niższy niż poprzednie. "Minutes" FOMC potwierdziły, że zmniejszenie zakupów aktywów wydarzy się w tym roku" - podsumowują analitycy BM mBanku.

Na rynku walut mamy mocny wzrost dolara, do 3,91 zł. Euro kosztuje 4,57 zł. Kurs eurodolara notuje kolejne minima, do 1,167.

Na rynku surowców znów tanieje ropa naftowa, o 2,6 proc., do poniżej 64 dolarów za baryłkę.