Cena maksymalna akcji została ustalona na 16,33 zł. Do inwestorów indywidualnych będzie skierowane 2 mln akcji, zaś do inwestorów instytucjonalnych pozostałe 13 mln walorów. Obecnie kapitał zakładowy dzieli się na 30 mln akcji. Wszystkie należą do prezesa Macieja Wieczorka, który kieruje też giełdowym Mabionem. Inwestorzy, którzy zaufali Wieczorkowi i kupili akcje biotechnologicznego Mabionu na debiucie w 2010 r., cieszą się z ponad 500-proc. stopy zwrotu.

Pieniądze pozyskane z emisji zostaną przeznaczone na rozwój nowych leków oraz budowę centrum badawczo-rozwojowego. Część środków zostanie wydana również na rozbudowę mocy wytwórczych w zakresie leków wziewnych oraz rozwój technologiczny i rynkowy leku na astmę Salmex. Jest to najważniejszy lek w portfolio spółki, ponieważ w 2015 r. prawie 63 proc. przychodów pochodziło z jego sprzedaży.

Oprócz leków zamiennych Celon pracuje również nad swoimi innowacyjnymi lekami z obszaru onkologii, neurologii, chorób zapalnych i chorób metabolicznych. W portfolio spółki znajduje się obecnie 12 projektów. Wszystkie z nich znajdują się jeszcze we wczesnej fazie rozwoju i trafią na rynek najwcześniej za siedem–dziesięć lat. – Takiej listy leków, nad którymi pracujemy, nie powstydziłaby się żadna duża firma farmaceutyczna z Doliny Krzemowej – przekonuje Maciej Wieczorek, prezes Celon Pharma.

więcej w „Parkiecie"