W trakcie wtorkowego handlu na GPW, wyczuwalne było spore niezdecydowanie inwestorów. Od rana główne indeksy WIG20, mWIG40 i sWIG80 tkwiły w okolicach punktu odniesienia.

Na finiszu dnia, flagowy WIG20 zyskiwał symboliczne 0,21 proc. do 1780 pkt. W końcówce sesji, w portfelu blue chips, pozytywnie wyróżniały się trzy spółki energetyczne Energa, Enea i Tauron. m.in. Eurocash i LPP. W ślad za mocno taniejącą miedzią, topniała wycena lubińskiego KGHM.

Gwiazdą szerokiego rynku były papiery Petrolinvestu, które momentami rosły nawet o kilkanaście procent, i to przy solidnych obrotach. Powody do zadowolenia mieli również akcjonariusze Chemoservisu, który wyraźnie drożał już trzeci dzień z rzędu.

Na rynku NewConnect po raz kolejny błyszczała firma piLAB. W ciągu dwóch dni kapitalizacja informatycznej spółko wzrosła o przeszło 40 proc.

Wtorkowe statystyki rynku głównego, obrazujące stosunek spółek notujących roczne maksima, względem firm na rocznych dołkach, był bardzo niekorzystny. W trakcie sesji tylko trzy firmy otarły się o szczyt, podczas gdy kursy aż 13 firm szorowały po dnie. W tej drugiej grupie znalazły się m.in. Pozbud, Radpol, Wilbo, Dekpol, PBS Finanse oraz Otmuchów.

Wtorkowe, apatyczne zachowanie indeksów GPW nie odbiegało od europejskiej średniej. Łudząco podobny scenariusz realizował się na Zachodzie Europy, gdzie zieleń przeplata się z czerwienią.

Wystarczającym powodem do większej aktywności, nie był nawet obfitujący w dane kalendarz makroekonomiczny. Po porannych odczytach PKB m.in. Francji i Austrii oraz Szwecji, rynek czekał na finalny odczyt PKB z USA za III kwartał. Amerykanie nie zawiedli, dane zrewidowano w górę z 2,9 do 3,2 proc. r/r. (ekonomiści prognozowali rewizję do 3 proc. r/r).

Wiele wskazuje na to, że makroekonomicznym wydarzeniem tego tygodnia, będzie środowe posiedzenie OPEC na którym ma zapaść decyzja o ograniczeniu wydobycia ropy naftowej. Wstępne ustalanie członków kartelu poczyniono we wrześniu. Kolejnym tematem najbliższych dni będzie niedzielne referendum konstytucyjne we Włoszech.