Urodził się w 1955 r., ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz studia podyplomowe z zakresu religioznawstwa.

Na czele resortu finansów musi stanąć ktoś odważny

Odbył pozaetatową aplikację sądową zakończoną w 1996 r. egzaminem sędziowskim oraz aplikację NIK-owską. Ukończył również Podyplomowe Studia Audytu Wewnętrznego (2009-2010).  

W czasach PRL zaangażowany był w działalność opozycyjną. W latach 1976-1980 był jednym z założycieli i działaczy  Akcji na rzecz Niepodległości oraz Instytutu Katyńskiego. Od 1981 do 1983 r. odbywał karę pozbawienia wolności za działalność w „Solidarności".

Doradzał ministrowi spraw wewnętrznych w okresie rządu Jana Olszewskiego. W latach 1992–2015 pracował w Najwyższej Izbie Kontroli na różnych stanowiskach (m.in. głównego specjalisty i doradcy prawnego). W pierwszym rządzie PIS (od listopada 2005 r. do stycznia 2008 r.) był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów, a także szefem Służby Celnej. Przedstawił wówczas plan scalenie administracji podatkowej i celnej w jeden organizm. Pomysł ten został wdrożony w życie w drugim rządzie PiS, a Banaś stanął na czele Krajowej Administracji Skarbowej.

Kilkakrotnie odznaczony m.in. przez prezydenta Andrzeja Dudę i prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Według notki na stronie resoru finansów uprawia sport, z zamiłowania jest trenerem  karate.