„Jeśli jesteś odbiorcą zasiłku na dzieci musisz złożyć wniosek o zmianę danych bankowych dla tej płatności - jeśli nie złożyłeś takiego wniosku lub nie podałeś danych swojej karty Mir" - dowidziała się agencja RIA Nowosti w rosyjskim Krajowym Systemie Kart Płatniczych (NSPK).

Od 1 października rosyjska karta płatniczą Mir będzie obsługiwać emerytury i inne świadczenia socjalne, które są realizowane przez Narodowy Fundusz Emerytalny (odp. polskiego ZUS). Trafią tam też różne świadczenia państwowe przyznawane przy narodzinach dziecka: zasiłek ciążowy i porodowy; zasiłek dla kobiet zarejestrowanych w organizacjach medycznych we wczesnym okresie ciąży; jednorazowy zasiłek przy narodzinach dziecka; miesięczny zasiłek na opiekę nad dzieckiem oraz jednorazowy zasiłek dla kobiet w ciąży - żon żołnierzy poborowych.

Ponadto karta Mir będzie zasilana miesięcznymi płatnościami gotówkowymi na dziecko w wieku od trzech do siedmiu lat włącznie. A także miesięcznymi płatnościami gotówkowymi, które są przyznawane w przypadku urodzenia trzeciego dziecka lub kolejnych dzieci po 31 grudnia 2012 r., zanim to dziecko osiągnie wiek trzech lat.

Dla tych, którzy nie chcą korzystać z karty Mir, władze zostawiają furtkę, która jednak jest bardzo trudno otwieralna. Wpłaty można będzie otrzymać w gotówce w oddziałach banków lub na zwykłe konto bankowe. Pod warunkiem, że nie jest do niego przypisana żadna inna karta bankowa. Od 1 lipca 2018 r w Rosji obowiązuje Ustawa o narodowym systemie płatniczym. Według ustawy pracownicy całej budżetówki, państwowych urzędów, agencji itp., a także wszyscy, którzy otrzymują pomoc państwa, w tym stypendialną, dostaną ją tylko na konta, do których jest przywiązana narodowa karta płatnicza Mir, albo na rachunki bez żadnych kart.

Chodzi o to by pieniądze z rosyjskiego budżetu nie trafiały od zachodnich systemów płatniczych. Zgodnie z ustawą o karcie narodowej, jest ona obligatoryjna dla 51 największych banków. Eksperci od początku zwracali uwagę, że minusami karty Mir są jej wysokie koszty oraz brak możliwości korzystania za granicą - żaden bank zagraniczny jej nie obsługuje.