Bahamy znalazły się na pierwszej pozycji w rankingu PwC, bo ich kryptowaluta została już wdrożona na stosunkowo szeroką skalę. Sand Dollar, czyli cyfrowa wersja dolara Bahamów, została wprowadzona do obiegu w październiku 2020 r. Każdy mieszkaniec Bahamów może mieć dostęp do cyfrowego portfela za pomocą specjalnej aplikacji lub karty płatniczej. Dane o transakcjach może wykorzystywać w aplikacji dającej dostęp do mikrokredytów.

Narodowy Bank Kambodży prowadził prace nad własną kryptowalutą od lipca 2019 r. w ramach projektu Bakong. Wprowadził swoją walutę cyfrową do obiegu w październiku 2020 r. Wdrożył ten projekt wspólnie z 11 krajowymi bankami i firmami obsługującymi płatności. Prowadzi też eksperymenty z płatnościami transgranicznymi wspólnie z malezyjskim Maybankiem. Państwowa kryptowaluta ma służyć m.in. wyrównywaniu dostępu do usług finansowych. W Kambodży niewielu ludzi posiada konta bankowe, bank centralny więc stawia na upowszechnienie płatności za pomocą smartfonów.

Chiny pracują nad cyfrowym juanem od 2014 r. W kwietniu 2020 r. rozpoczęły testy tej waluty, które na jesieni zyskały większą skalę. Tysiące ludzi w kilku metropoliach dostało cyfrowe juany. Ludowy Bank Chin deklaruje, że chce, by cudzoziemcy mogli używać cyfrowych juanów podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2022 r.

Chiński cyfrowy juan wzbudza jednak spore kontrowersje. Niedawno pojawiły się doniesienia, że ta waluta będzie wyposażona w funkcję „daty ważności". Bank centralny będzie mógł więc zmuszać konsumentów do wydawania cyfrowych juanów, ogłaszając, że wygasi część z nich po określonym dniu.

Tuż za Chinami w rankingu PwC uplasowała się Ukraina. Wypadła ona najlepiej spośród państw europejskich. Narodowy Bank Ukrainy w 2018 r. przeprowadził testy, w czasie których wyemitował 5,4 tys. e-hrywien. W 2020 r. sygnalizował on, że rozważa emisję własnej CBDC na większą skalę.

Kolejne miejsca w zestawieniu państw najbardziej zaawansowanych w pracach nad CBDC zajęły: Urugwaj, Ekwador, Unia Walutowa Wschodnich Karaibów, Szwecja, Korea Płd. i Turcja. Szwedzki Riksbank rozpoczął testy portfeli elektronicznych w 2019 r., a do grudnia 2020 r. testował e-koronę. Do listopada 2022 r. zamierza zakończyć analizy dotyczące wprowadzania państwowej kryptowaluty. Bank Korei przeprowadza natomiast obecnie trzecią fazę testów swojej waluty elektronicznej. Ma ona potrwać do końca roku i zakończyć się wprowadzeniem pilotażowego programu płatności w „ograniczonym środowisku". Bank centralny Republiki Turcji zapowiedział natomiast, że w pierwszej połowie 2021 r. przeprowadzi testy własnej CBDC.

„CBDC mocno się przyczynią do modernizacji międzynarodowego środowiska monetarnego, wspólnie z rekonfiguracją infrastruktury płatniczej i finansowej. Tworzą one wiele możliwości dla dalszej digitalizacji w spólkach oraz instytucjach finansowych" – piszą analitycy PwC.

Waluty cyfrowe banków centralnych mają z założenia dawać większą kontrolę nad obiegiem pieniądza w gospodarce. Mają też być mniej zmienne kursowo niż zdecentralizowane kryptowaluty takie jak bitcoin. O ile w zeszłym tygodniu kurs bitcoina przebił 64,8 tys. dol. i sięgnął rekordu, o tyle w weekend tracił blisko 20 proc. W poniedziałek po południu za bitcoina płacono 57 tys. dol. Do przeceny przyczyniły się doniesienia, że Departament Skarbu USA prowadzi śledztwo przeciwko grupie spółek wykorzystującej kryptowaluty do prania brudnych pieniędzy.

Mimo ostatnich zawirowań na rynku bitcoin przez ostatnie 12 miesięcy zyskał ponad 730 proc. wobec dolara, a przez ostatnie pięć lat wzrósł o ponad 13 tys. proc. Kapitalizacja rynku kryptowalut wynosiła w poniedziałek 2,08 bln dol. Z tego 1,07 bln dol. przypadało na bitcoina, 259 mld dol. na ethereum, 81 mld dol. na binance coin, 64 mld dol. na xrp, a 51 mld dol. na dogecoina, czyli kryptowalutę powstałą jako „żart".

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ