Noga powiedział w wywiadzie dla Agencji Reutera, że wolałby jednak poczekać z kolejnymi, po środowej obniżce, cięciami stóp.

- Jesteśmy wciąż w cyklu obniżek stóp. Trudno jednak ustalić, jaki będzie benchmark głównej stopy w tym roku. Ja osobiście w tym roku nie wykluczam jeszcze jednej lub dwóch małych obniżek - niewielkich, po 25 punktów bazowych, między innymi z powodu złotego - powiedział.

- Słaby wzrost gospodarczy zdejmuje presję inflacyjną w gospodarce, więc lepiej jest stopy obniżać, starając się równoważyć gospodarkę. Ja osobiście wolałbym po dzisiejszej obniżce poczekać i zobaczyć, ale jestem realistą - stwierdził.

W ocenie Nogi istotną kwestią z punktu widzenia polityki pieniężnej jest obecnie kurs złotego. Polska waluta osłabła o około jedną trzecią w stosunku do osiągniętego w ubiegłym roku rekordu mocy wobec euro.

- RPP może używać instrumentów, które bezpośrednio wpływają na kurs złotego. Oceniam pozytywnie działania rządu zmierzające do umocnienia złotego. Nie wykluczam interwencji banku na rynku FX - stwierdził.

W ocenie Nogi obecna sytuacja, gdy kurs złotego utrzymuje się na relatywnie niskim poziomie, nie jest złym momentem na wejście do poprzedzającego przyjęcie euro systemu ERM-2.

- Lepiej wejść do ERM-2 z ekonomicznego punktu widzenia ze słabym złotym. Z tego powodu to nie jest najgorszy moment - powiedział.

Mimo rozczarowujących danych makroekonomicznych opublikowanych w ostatnim czasie, Noga nadal sądzi, iż jest szansa, by wzrost Produktu Krajowego Brutto (PKB) Polski wyniósł w bieżącym roku 2 procent.

- Centralna ścieżka projekcji zakłada, że wzrost w 2009 roku wyniesie 1,1 procent, w 2010 2,2 procent i w 2011 3,7 procent. Ja sądzę, że w tym roku jest szansa na 2 procent, pomimo słabej sprzedaży detalicznej za styczeń, w której spadki odnotowały samochody i paliwa - powiedział członek Rady.

Autopromocja
CYFROWA.RP.PL

Jak cyfrowa rewolucja wpływa na biznes i życie codzienne

CZYTAJ WIĘCEJ

- Reszta kategorii odnotowała wzrost, co pokazuje, że konsumpcja może ciągnąć wzrost w tym roku - dodał.