TFI łakome na akcje

W prognozach największych towarzystw funduszy rysuje się pozytywny obraz perspektyw polskich akcji w tym roku. Znów sięgnęli po nie także ich klienci.

Publikacja: 16.01.2024 03:00

TFI łakome na akcje

Foto: Adobe Stock

Fundusze polskich akcji wciąż mogą liczyć na wpłaty od inwestorów, choć nie są to powalające sumy. Towarzystwa funduszy inwestycyjnych są jednak przekonane o dobrych perspektywach Giełdy Papierów Wartościowych na ten rok.

Bardzo korzystny ubiegły rok

W prognozach towarzystw funduszy inwestycyjnych ciężko się dziś doszukać negatywnego stosunku do polskich spółek. Przemawiają za nimi wciąż niewysokie wyceny, dobra kondycja firm oraz poszerzający się strumień wpłat np. z programów emerytalnych.

„Ubiegły rok był bardzo korzystny pod względem wyników funduszy akcji, należy jednak podkreślić, że wyceny są obecnie jedynie nieznacznie wyższe niż pod koniec 2021 r. W związku z tym nadal widzimy potencjał do wzrostów” – przyznają zarządzający Generali Investments TFI w prognozach na 2024 r.

Trzy argumenty

Optymizm ekspertów wspierają trzy argumenty dotyczące polskiego rynku akcji: atrakcyjne wyceny (bardzo wysokie dyskonto względem rynków rozwijających się), spodziewane wyższe napływy, głównie za sprawą rozwijających się produktów emerytalnych, oraz bardzo dobra kondycja finansowa i niskie zadłużenie spółek.

Podobnie optymistycznie Generali Investments TFI patrzy na akcje spółek z krajów rozwiniętych.

„Ubiegły rok dla wielu z nich był trudny z powodu wymagającej sytuacji gospodarczej. W 2023 roku nie pomagały wysokie stopy procentowe, podwyższone koszty pracy czy zjawisko optymalizacji konsumpcji. Dużo wskazuje na to, że najtrudniejsze miesiące mogą być już za nami, a spółki w tym czasie dostosowały się do nowej rzeczywistości” – czytamy.

Z podobnych założeń co do krajowych spółek wychodzą zarządzający Pekao TFI. Jak czytamy, pomimo odnotowanych wysokich stóp zwrotu w 2023 r. towarzystwo pozostaje pozytywnie nastawione do krajowego rynku akcji.

„Potencjał do reratingu rodzimego parkietu względem innych rynków rozwijających się według nas nadal występuje, w szczególności, gdy inwestorzy zagraniczni dostrzegą dobre fundamenty makroekonomiczne polskiej gospodarki, wspartej m.in. środkami z Krajowego Planu Odbudowy, których pierwsze transze zostały już uruchomione” – czytamy.

Rynek akcji, który się wyróżnia

Pekao TFI liczy na dobre zachowanie m.in. banków. Sprzyjać im mają dobre wyniki – ale także atrakcyjne dywidendy, które mogą przyciągnąć zarówno inwestorów krajowych, jak i zagranicznych. Innym mocnym sektorem mają być spółki z ekspozycją na konsumenta.

„Takie czynniki jak program 800+, zwiększenie płacy minimalnej o 20 proc. czy wprowadzona przez nową koalicję rządzącą podwyżka płacy w sferze budżetowej (m.in. wzrost podstawy pensji dla nauczycieli o 30 proc.) w 2024 r. będą wzmacniały trend wzrostu dochodu rozporządzalnego, którego jesteśmy świadkami już od drugiej połowy 2023 r.” – twierdzi Pekao TFI.

Towarzystwo zwraca też uwagę na umocnienie złotego, które może odbić się na eksporterach, a także presji kosztów w spółkach przemysłowych. Z czynników zewnętrznych wskazuje na ryzyko tzw. twardego lądowania.

Santander TFI także wnioskuje, że polski rynek akcji nie jest drogi oraz że powinien wyróżniać się pozytywnie na tle rynków zagranicznych.

Obligacje na topie

Z danych opublikowanych przez serwis Analizy.pl wynika, że w grudniu do funduszy polskich akcji trafiło 96 mln zł wpłat netto. Był to zatem trzeci z rzędu miesiąc z dodatnim wynikiem sprzedaży tej kategorii funduszy, ale zarazem najsłabszy z IV kwartału.

Ogółem TFI pozyskały w grudniu 1,9 mld zł do funduszy detalicznych, a 2,1 mld zł zasiliło produkty dłużne.

Finanse
Tomasz Bursa, wiceprezes OPTI TFI: Lepsza szybka korekta
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Finanse
Idą dopłaty, aktywa PPK w górę, mało uczestników
Finanse
Samorządy z trudem odzyskują długi od nierzetelnych mieszkańców
Finanse
Wielkanocny rekord złota na fali bliskiego cięcia stóp przez Fed
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Finanse
Najbogatszy 1 procent Amerykanów ma prawie 45 bln dolarów