W Davos wciąż posępnie

Żaden z gości zagadniętych podczas Forum w Davos nie podzielił się jeszcze optymistyczną wersją prognoz na ten rok. Premier Tusk spotkał się z Putinem

Aktualizacja: 29.01.2009 16:08 Publikacja: 29.01.2009 12:55

Jose Manuel Barroso, przewodniczący Komisji Europejskiej bierze udział w popołudniowym panelu na tem

Jose Manuel Barroso, przewodniczący Komisji Europejskiej bierze udział w popołudniowym panelu na temat ładu gospodarczego w Europie

Foto: AFP

- Polska się dzisiaj naprawdę opłaca. Chcę was przekonać, żebyście spojrzeli ekskluzywnie na Polskę, żebyście to miejsce na mapie świata dobrze ocenili - także w swoim interesie - mówił dziś w Davos Tusk.

[wyimek]Polska wyjdzie z tego zamieszania wzmocniona również dlatego, że szukamy racjonalnych sposobów działania, nie ulegamy panice. Mamy też wspaniały kapitał ludzki - wykształconych, energicznych, mobilnych, niekapryszących rodaków, którzy nie boją się żadnego wyzwania - tłumaczył premier Donald Tusk[/wyimek]

Spotkanie premierów Polski i Rosji miało kurtuazyjny charakter. Tusk zaprosił Putina do Warszawy.

- Zawsze podkreślam, że niezależnie od tego ile emocji towarzyszy współczesnej polityce i ile spraw trudnych zdarzyło się w ciągu tego roku, udało nam się doprowadzić do tego, że obroty handlowe są rekordowe - mówił Tusk do Putina. - To znaczy, że ludzie są mądrzejsi od polityki - dodał, wywołując uśmiech u premiera Rosji.

Większość byłych szefów kontrowersyjnych instytucji bądź dyrektorów finansowych, którzy mogliby wnieść więcej choćby do kuluarowych dyskusji w Davos pozostała w domu. Brak też obecnych we wcześniejszych latach celebrities. Obnoszenie się z przepychem jest wręcz nie na miejscu.

- Większość amerykańskich banków jest niewypłacalna i powinna zostać znacjonalizowana – powiedział dziś dziennikarzom w Davos Nouriel Roubini, prof. Uniwersytetu w Nowym Jorku.

- Samo zaostrzenie zasad nie rozwiąże kryzysu gospodarczego – mówił dziś Charlie McCreevy, komisarz UE ds. rynku wewnętrznego i usług, odpierając zarzuty o to, że jego polityka sprzyjała brakowi kontroli nad sektorem bankowym.

W wyniku słabości kontroli agencji ratingowych i regulacji bankowych sektor w ciągu ostatniego półtora roku stracił i odpisał prawie 1,1 bln dolarów.

– Jeśli kryzys ma nadejść, nadejdzie i będzie prawdopodobnie inny niż ten który już przeżyliśmy – tłumaczy się McCreevy. Brak skoordynowanych działań na szczeblu unijnym może wydłużyć recesję. Instytucje finansowe wciąż nie zaakceptowały pomysłu utworzenia europejskiej izby clearingowej, protestując przeciw kopiowaniu rozwiązań amerykańskich.

– Jeśli nie osiągniemy porozumienia w przyszłym tygodniu - umieścimy tymczasową klauzulę w prawie. Uważam, że powinniśmy mieć taki system, i to nie jeden a dwa – dodał. Kadencja komisarza, byłego ministra finansów Irlandii,wygasa w listopadzie.

Andrei Kostin, prezes należącej do rządu grupy finansowej VTB podzielił się opinią na temat pozyskiwania zagranicznych funduszy przez rosyjskie przedsiębiorstwa. – Uważam to za praktycznie niemożliwe w okresie co najmniej najbliższego półrocza – powiedział.

A propos surowców, Abdalla el-Badri, sekretarz generalny Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową przemawiając na forum zapewnił że OPEC nie będzie się wahać ciąć produkcji, jeśli ceny surowca będą kontynuować spadki.

[ramka][link=http://www.weforum.org/en/index.htm]38. Światowe Forum Ekonomiczne w Davos[/link], doroczne spotkanie przywódców politycznych, szefów wielkich korporacji, ekonomistów, politologów i publicystów, odbędzie się w dniach 28 stycznia - 1 lutego. Polska delegacja zostaje do dziś[/ramka]

Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem