O tym, że szczególnie dotknięte przez powódź gminy zostaną wsparte finansowo m.in. ze środków UE poinformowała dziś Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego po spotkaniu z wojewodami i marszałkami z siedmiu województw (lubelskiego, małopolskiego, mazowieckiego, opolskiego, podkarpackiego, śląskiego i świętokrzyskiego).

[wyimek][b][link=http://rp.pl/powodz]Aktualne informacje z zalanej Polski[/link][/b][/wyimek]

Środki pomocowe to: 200 mln złotych (50 mln euro), pochodzące z dodatkowej puli środków unijnych (633 mln euro przyznanych Polsce za wyższy niż zakładano wzrost gospodarczy w ostatnich latach), 200 mln zł ze środków, którymi dysponuje MSWiA i 200 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Polska będzie też ubiegać się o środki z unijnego Funduszu Solidarności. Wniosek zostanie złożony w ostatnich dniach lipca. Resort rozwoju zamierza przesunąć też część środków na inwestycje przeciwpowodziowe z programu "Infrastruktura i Środowisko" z projektu energetycznego Brody-Płock. Jak pierwsze mają być uruchomione środki z UE.

Program pomocy będzie realizowany przez dwa lata. Najpierw odbudowywane będą placówki oświatowe i służby zdrowia oraz stacje uzdatniania wody. Odbudowane też zostaną drogi i mosty. Marszałkowie wskażą projekty, które następnie zostaną wpisane na listę kluczowych inwestycji w regionalnych programach operacyjnych.

[ramka][b]Gminy, które otrzymają pomoc:[/b]

1 Cisek (woj. opolskie),

2-3 Czechowice-Dziedzice i Bieruń (woj. śląskie),

4-7 Lanckorona, Limanowa, Szczurowa, Szczucin (woj. małopolskie),

8-10 Jasło, Tarnobrzeg i Gorzyce (woj. podkarpackie),

Autopromocja
Podwajamy subskrypcje

Kup kwartalną e‑prenumeratę, a my przedłużymy okres Twojej subskrypcji

KUP TERAZ

11 Sandomierz (woj. świętokrzyskie),

12 Wilków (woj. lubelskie),

13-14 gmina Gąbin i Słubice (woj. mazowieckie).

[i] Nie jest to lista zamknięta.[/i] [/ramka]