Z dwóch zakwalifikowanych do zestawienia polskich miast wyższe, 43 miejsce, zajęła Warszawa, Kraków uplasował się na 87 pozycji. To dane z raportu "Hot Spots 2025" przygotowanego przez The Economist i bank Citi, analizującego 120 miast z całego świata. Pod uwagę brane są m.in.: siła gospodarcza, dojrzałość finansowa, kapitał ludzki, zagrożenia ekologiczne czy atrakcyjność dla zagranicy. W analizie uwzględniana jest obecna sytuacja danego miasta, a także spodziewana w 2025 roku.

- Awans Warszawy o sześć miejsc w stosunku do wyniku sprzed roku szczególnie cieszy w kontekście innych kluczowych miast Europy: Madryt spadł o 28 pozycji, Wiedeń o 15, a Praga o 7 miejsc w stosunku do zeszłorocznej edycji badania – komentuje Marcin Murawski, dyrektor Departamentu Sektora Publicznego Citi Handlowy. Najbardziej w rankingu pozycję poprawiło Sao Paolo (wzrost o 25 pozycji, do miejsca 36).

Według badania do 2025 roku pozycję lidera utrzymają miasta ze Stanów Zjednoczonych i Europy, a ich przewaga nad pozostałą częścią globu utrzyma się pomimo obaw związanych ze starzeniem się mieszkańców i infrastruktury miejskiej, wysokiego zadłużenia oraz spowolnienia wzrostu.

Jak zwracają uwagę autorzy raportu, sto lat temu statystycznie tylko dwóch na dziesięciu mieszkańców globu mieszkało w miastach. Do około 2050 roku liczba ta wzrośnie do siedmiu osób. Co roku liczba mieszkańców miast rośnie o 60 mln ludzi.