Konkurs Banku Łotwy na innowacyjną monetę o nominale pięć euro przyniósł niezwykle ciekawe projekty, wyprzedzające swój czas. Zwycięzcą została moneta ceramiczna. Projektant Marcis Kalninsza nazwał monetę „Ziemia". Wykonana jest z materiału ceramicznego wysokiej wytrzymałości. Materiał jest częściowo przeźroczysty. W centrum znajdzie się wykonany ze srebra rysunek kuli ziemskiej. Średnica monety to 4 cm na jej posrebrzonym brzegu umieszczony został nominał monety, rok emisji i nazwa kraju.

„Obecnie rozmawiamy z mennicami o tym w jaki sposób wykonać ten nowatorski projekt— - głosi komunikat banku, na który powołuje się agencja Delfi. Na konkurs napłynęło wiele ciekawych prac, wśród nich moneta trójwymiarowa;, o kształcie fali;, z aplikacją na rewersie a odciskiem kciuka na awersie.

Bank Łotwy znany jest z bicia ciekawych monet.  W listopadzie 2013 do obiegu trafiła dwuwalutowa moneta o wartości jednocześnie jednego łata i 1,42 euro. Monetę zaprojektował znany łotewski artysta Ilmirs Blumbergs i zakończyła ona serię jednołatowych monet kolekcjonerskich, które Bank Łotwy emitował w ciągu ostatnich 12 lat.

Tuż przed wejściem do strefy euro bank centralny wypuścił monetę bez nominału - nazwaną „365" (symbolizuje 360 + 5 stopni kąt pełny oraz rok) - została zaprojektowana przez artystę Paulisa Liepa a wybita w mennicy holenderskiej Koninklijke Nederlandse Munt.