"Zielona granica". Film Agnieszki Holland zostanie pokazany w Watykanie

W Watykanie odbędzie się pokaz filmu "Zielona granica". Autorka obrazu, Agnieszka Holland, ma odebrać nagrodę festiwalu Tertio Millennio.

Publikacja: 26.09.2023 17:26

"Zielona granica". Film Agnieszki Holland zostanie pokazany w Watykanie

Foto: mat. pras. / Agata Kubis

XXVII edycja festiwalu Tertio Millennio Film Fest odbędzie się w Rzymie w okresie od 14 do 18 listopada pod hasłem "Harmonia różnic".

Organizatorzy festiwalu nagrodzili "Zieloną granice" za to, że potrafiła "wstrząsnąć sumieniami" oraz poruszyła temat "poszukiwania najgłębszego sensu życia".

Czytaj więcej

"Zielona granica" Agnieszki Holland - w weekend film ustanowił rekord

W Filmotece Watykańskiej 13 listopada Agnieszka Holland w obecności wyższych rangą przedstawicieli duchowieństwa Kościoła katolickiego obierze Nagrodę Specjalną Fuoricampo.

Festiwal organizowany jest pod patronatem watykańskiej Dykasterii ds. Kultury i Edukacji oraz Dykasterii ds. Komunikacji. Nagroda Fuoricampo przyznawana jest co roku filmowi, który "otwiera serca widzów".

Informację o wyróżnieniu przyznanym "Zielonej granicy" w ramach festiwalu Tertio Millennio Film Fest 2023 podał oficjalny portal watykański w swym włoskojęzycznym wydaniu.

"Zielona granica" - film Agnieszki Holland

Na początku września film "Zielona granica" został wyróżniony Specjalną Nagrodą Jury 80. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Film Agnieszki Holland wszedł do polskich kin w piątek 22 września. Obraz opowiada o wydarzeniach na granicy polsko-białoruskiej. "W filmie przeplatają się trzy perspektywy – uchodźców, polskich aktywistów i strażników granicznych" - czytamy w materiałach dystrybutora.

W najnowszym filmie Agnieszki Holland wystąpili m.in. Maja Ostaszewska, Tomasz Włosok, Piotr Stramowski, Jaśmina Polak, Marta Stalmierska, Agata Kulesza, Maciej Stuhr i Magdalena Popławska oraz Jalal Altawil, Behi Djanati Atai, Mohamad Al Rashi, Dalia Naous i Joely Mbundu.

Scenariusz do "Zielonej granicy" napisali Agnieszka Holland, Gabriela Łazarkiewicz-Sieczko oraz Maciej Pisuk.

Czytaj więcej

"Zielona granica" Agnieszki Holland. Decyzja MSWiA - przed filmem specjalny spot

"Zielona granica" na celowniku polityków

Film Agnieszki Holland jeszcze przed premierą wywołał falę komentarzy polityków. Przedstawiciele obozu władzy skupionego wokół PiS zarzucali twórcom, że szakalują oni polski mundur. - Myślę, że najlepszym słowem, które pozwala opisać ten film to obrzydliwy paszkwil - powiedział na konferencji prasowej wiceszef MSWiA Błażej Poboży.

- Ten film pokazuje w sposób skrajnie niesprawiedliwy, nieuprawniony, krzywdzący funkcjonariuszy Straży Granicznej, całą profesjonalną formację, jaką jest Straż Graniczna, żołnierzy, wszystkich, którzy bronią z narażeniem własnego zdrowia i życia polskiej granicy, którzy dbają o bezpieczeństwo Polek i Polaków, bezpieczeństwo naszego państwa - twierdził zastępca Mariusza Kamińskiego.

Czytaj więcej

Holland: Za "Zieloną granicę" atakuje mnie też opozycja. Twierdzą, że przegrają przez film

Specjalny spot przed pokazami "Zielonej granicy"

- Ponieważ ten film zawiera tak wiele nieprawd, przeinaczeń, pokazuje fałszywy, nieprawdziwy, niesprawiedliwy obraz wymienionych przeze mnie funkcjonariuszy, formacji, Polaków, polskiego państwa, instytucji polskiego państwa zdecydowaliśmy jako kierownictwo Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, że w kinach studyjnych w całej Polsce ten obrzydliwy paszkwil będzie poprzedzony specjalnie przygotowanym spotem, który o tych elementach, których zabrakło w tym filmie, pokazuje - oświadczył Błażej Poboży.

Minister dodał, że spot "pokazuje kontekst operacji hybrydowej, przebieg tej operacji i rozwiązanie, które wprowadziliśmy, aby zagwarantować bezpieczeństwo Polek, Polaków, polskiego państwa".

Czytaj więcej

Nie żyje aktor David McCallum, gwiazdor serialu "Agenci NCIS"

Mateusz Morawiecki: "Zielona granica"? Szkoda czasu na oglądanie

Krytycznie o filmie Agnieszki Holland wypowiadali się też prominentni politycy PiS-u. W poniedziałek na wiecu w Kraśniku premier Mateusz Morawiecki mówił o "antykulturze" i propagandzie wartej najgorszych wzorców np. "Urbana, który podżegał do śmierci księdza Jerzego Popiełuszki". - Mam na myśli tutaj ten paszkwil, ten obrzydliwy obraz, odrażający obraz Polski, polskiego munduru, polskich żołnierzy, polskich funkcjonariuszy Straży Granicznej przedstawiony przez panią Holland - powiedział.

Morawiecki dodał, że "elity III RP, Platforma Obywatelska" pieje z zachwytu nad tym filmem. - A co jest w tym filmie? Ja widziałem jego znaczne fragmenty i nie życzę państwu tego, żebyście musieli to oglądać. Nie będziecie? I słusznie. Nie warto. Szkoda nie tylko czasu, szkoda nerwów, szkoda łez jak patologiczne mogą być pseudoelity III RP - mówił w Kraśniku premier Mateusz Morawiecki.

Czytaj więcej

Oscary 2024. Polskim kandydatem do Oscara będzie film "Chłopi"

"Zielona granica" z rekordowym wynikiem w 2023 r.

Według dystrybutora "Zielonej granicy", firmy Kino Świat, w pierwszy weekend od premiery najnowszy film Agnieszki Holland obejrzało w polskich kinach ponad 137 tysięcy osób. To najlepszy wynik polskiego filmu w 2023 roku.

Omawiając najnowsze dane dotyczące sprzedaży biletów w Polsce, producent wykonawczy "Zielonej granicy" Mike Downey powiedział, że polska premiera była pierwszym krokiem w szerszym planie dystrybucyjnym.

XXVII edycja festiwalu Tertio Millennio Film Fest odbędzie się w Rzymie w okresie od 14 do 18 listopada pod hasłem "Harmonia różnic".

Organizatorzy festiwalu nagrodzili "Zieloną granice" za to, że potrafiła "wstrząsnąć sumieniami" oraz poruszyła temat "poszukiwania najgłębszego sensu życia".

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Film
Europejskie Nagrody Filmowe. Wieczór Justine Triet
Film
Studenci zagłosowali na sądowy dramat „Anatomia upadku”
Film
W wieku 82 lat zmarł Ryan O'Neal, nominowany do Oscara gwiazdor „Love Story”
Film
Śmiech i zaduma przed Świętami
Film
Tokarczuk, Skolimowski i Szumowska wybiorą najlepsze scenariusze w konkursie festiwalu Script Fiesta – ruszyły zgłoszenia!
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja zmienia łańcuchy dostaw w okresach wysokiego popytu