Nie ma na świecie drugiej takiej gry, która umożliwiałaby jednoczesną rozgrywkę na dwóch ekranach. Firma Bloober Team S.A. pokazała, że polscy programiści to potrafią. Jednym z najciekawszych projektów firmy jest przełomowa i unikatowa gra storytellingowa. Wciągająca fabuła toczy się w dwóch światach – rzeczywistym i duchowym. Zapewnia to różne punkty widzenia tej samej opowieści. Na co położono szczególny akcent? Na tło historyczne, czyli dzieje Krakowa. I pewnie gra istniałaby do dzisiaj jedynie na papierze, albo jej realizacja co najmniej odwlekłaby się w czasie, gdyby nie Program Inteligentny Rozwój, z którego dofinansowano ten wyjątkowy projekt.

Gry to dziś dochodowy biznes

Światowa branża gier rośnie stabilnie, a zarazem dynamicznie – w tempie około 9% rocznie. Wartość globalnego rynku to niemal 135 mld dolarów. Według ocen firmy Newzoo, zajmującej się jego analizą, największy udział mają gry na urządzenia mobilne. W szybkim tempie rośnie też oferta gier na konsole. Wielcy gracze umacniają się, a gamingowy rynek coraz szybciej się nasyca. Jest jednak na tyle zróżnicowany, że z dnia na dzień hitem może się stać nowy, atrakcyjny tytuł. Może Twojego autorstwa? Lokalni twórcy gier, oferujący ciekawe, niszowe propozycje z pewnością mogą w tym upatrywać swojej szansy.

Polska ma silną pozycję w branży gier komputerowych

Czy wiesz, że polski rynek gier wart jest dziś ponad 500 mln złotych? Jesteśmy liderem w regionie! Najwięksi (CD PROJEKT RED, 11 Bit Studios, Techland) weszli na rynek globalny, co zapewniło im wielką, stabilną bazę do rozwoju. Taka odważna polityka wyróżnia polskich deweloperów na tle wielu firm z Europy. Ale świetny wynik jest także zasługą mniejszych producentów, mających już grono wiernych odbiorców. Wśród ponad trzystu polskich twórców gier są i tacy, którzy śmiało eksperymentują z najnowszymi technologiami, jak na przykład VR (virtual reality) i AR (augmented reality). Swoją ofertę oraz wizerunek budują w oparciu o wnikliwą analizę trendów i oczekiwań odbiorców.

Przed mniejszymi graczami też otwierają się szerokie możliwości

Gdy w świecie oglądanym przez interfejs nowej polskiej gry obiektyw smartfona pokazuje jezioro – znacząco rośnie szansa ujrzenia prasłowiańskiego demona jezior. Postacie z mitologii słowiańskiej tworzą uniwersum gry Slavic Monsters. To wielkie przedsięwzięcie niewielkiego zespołu z Olsztyna. Mogło zostać zrealizowane po otrzymaniu wsparcia z Programu Polska Wschodnia ze środków przeznaczonych na rozwój startupów w tym regionie.

Firma Slavic Monsters kreatywnie wykorzystuje elementy rozszerzonej rzeczywistości.

Autopromocja
Ranking Samorządów

Poznaj najlepsze samorządy w Polsce

WEŹ UDZIAŁ

 

Z Programu Rozwój Polski Wschodniej skorzystała też inna olsztyńska firma – Rally Viewer. Gier opartych o świat rajdów samochodowych są dziesiątki, jednak aplikacja i ekosysytem Rally Viewer to jedyna w swoim rodzaju możliwość doświadczania emocji prawdziwego rajdu. W zupełnie nowy sposób łączy potrzeby kibiców, organizatorów i sponsorów. Kibic wyposażony w aplikację może się udać do przewidzianej dla niego, specjalnej strefy na trasie. Ma zapewnione bezpieczeństwo oraz świetny punkt, z którego może nakręcić smartfonem ekscytujące ujęcia na gorąco. Jego materiał wideo będzie częścią multirelacji, którą zobaczą wszyscy! Ale powodów do korzystania z aplikacji jest więcej. Organizatorowi daje możliwość szybkiej komunikacji z kibicami, szczególnie przydatnej w przypadku zmian harmonogramu czy nieprzewidzianych zdarzeń na trasie.

Fundusze Europejskie wspierają twórców gier na różne sposoby

Dofinansowanie otrzymujesz z innej puli, jeśli masz startup (przykłady omówione powyżej), a z innej – jeśli Twoja firma planuje inwestycje w badania czy prace badawczo-rozwojowe. Dla tych ostatnich stworzono specjalny Program GameINN. Powstał z inicjatywy liderów branży – przedsiębiorców z Porozumienia Polskie Gry: CD Projekt, Techland, Bloober Team, 11 bit studios, CI Games i innych. Budżet tegorocznej edycji konkursu to 100 mln złotych.

Dobrym przykładem wykorzystania funduszy w tym programie może być gdańska firma Profesor Why. Jej gra o tej samej nazwie powstała z myślą o uczniach szkół podstawowych i liceów ogólnokształcących. Pozwala im rozwijać wiedzę w wirtualnym laboratorium chemicznym.

Sukces – nie bez udziału funduszy – odniosła też motocyklowa gra akcji Steel Rats z Tate Multimedia. Spotkała się ona z bardzo pozytywnym przyjęciem miłośników dynamicznych starć i emocjonujących, wielopoziomowych rozgrywek.

 

Co warto wiedzieć o Programie GameINN?

Instytucją odpowiedzialną za Program GameINN jest Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Projekty ubiegające się o współfinansowanie w tym programie muszą dotyczyć konkretnych obszarów badawczych. Znajdziesz je tutaj. Przedział, w jakim muszą się zmieścić  koszty projektu, także jest ściśle określony. Minimalna wartość to 400 tys. zł, a maksymalna – 20 mln zł. Natomiast poziom dofinansowania waha się od 25% aż do 90%. Skąd się biorą różnice? Zależą od wielkości przedsiębiorstwa (mikro, małe, średnie, duże) oraz rodzaju planowanych prac i badań. I jest jeszcze nowość. W tegorocznym konkursie GameINN pojawiła się możliwość poprawienia wniosku na podstawie uwag ekspertów. Poprawki nie mogą wpływać na zasadniczą przebudowę wniosku, a jedynie modyfikować go w konkretnych punktach. Czasu zostało stosunkowo niewiele. Zakończenie naboru już 14 czerwca 2019 r. Jeśli więc rozważasz złożenie wniosku – nie odkładaj decyzji.

Żeby wygrać – trzeba grać!

Wymyśliłeś grę i szukasz środków na rozwój obiecującego projektu? Nie jesteś pewien, czy Twój pomysł wpisuje się w założenia Programu Inteligentny Rozwój? Czy jest wystarczająco nowatorski, by otrzymać finansowanie? Łatwo to sprawdzisz. Skorzystaj z pomocnego instrumentu STEP. Jego zamysł to połączenie prostego formularza i bezpłatnych konsultacji specjalistów. Wystarczy Ci kwadrans, żeby uzupełnić formularz na stronie internetowej. Konsultanci w Punktach Informacyjnych Funduszy Europejskich przeanalizują dane z formularza pod kątem wpisywania się projektu w konkretne konkursy. Po pięciu dniach otrzymasz oczekiwaną odpowiedź. Jeżeli Twój projekt wpisuje się w Program Inteligentny Rozwój, to na dalszym etapie eksperci pomogą wskazać mocne i słabe strony pomysłu w kontekście kryteriów sugerowanego konkursu. Jeżeli jednak projekt nie będzie mógł zostać sfinansowany z tego programu, konsultant podpowie inne możliwości z Funduszy Europejskich.

Więcej znajdziesz tutaj.

Branża gier w Polsce to dziś z pewnością dobry pomysł. Sprawdź, który konkurs może przyczynić się do Twojego sukcesu. Powodzenia!