Po ostatnich zawirowaniach na giełdach Polacy dywersyfikują ryzyko. Towarzystwa funduszy inwestycyjnych próbują odpowiedzieć na te oczekiwania, uruchamiając kolejne fundusze.
Nowością ostatnich miesięcy są fundusze małych i średnich firm lokujące w Europie Środkowo-Wschodniej. Oferują je już m.in. AIG TFI, Millennium oraz SEB. To ostatnie towarzystwo w ramach funduszu parasolowego uruchomiło Subfundusz Małych Spółek Wschodnioeuropejskich. Inwestuje on w papiery wartościowe emitowane przez spółki z siedzibą w Europie Wschodniej, Federacji Rosyjskiej, krajach bałtyckich i na Bałkanach. Dywersyfikację ryzyka ma zapewnić lokowanie w różne sektory gospodarki.
Wkrótce ma ruszyć sprzedaż jednostek uczestnictwa nowego funduszu Millennium FIO Średnich Spółek Europy Środkowo-Wschodniej. Z kolei nowy produkt AIG TFI, Subfundusz EURO-MiŚs, inwestuje w akcje małych i średnich europejskich spółek, których kapitalizacja nie przekracza 5 mld euro. W tym przypadku klienci faktycznie kupują tzw. fundusz funduszy, bo portfel EURO-MiŚs składa się z dwóch funduszy zarządzanych przez spółkę asset management z grupy AIG o nazwie AIG Global Investment Group.
Fundusze małych i średnich spółek inwestujące w krajach mniej rozwiniętych niż Polska, które dopiero dynamiczny rozwój mają przed sobą, mogą stanowić alternatywę dla funduszy tego sektora inwestujących wyłącznie w Polsce. Na pewno są one mniej przewartościowane w porównaniu z polskimi maluchami i średniakami, których kursy tylko w I półroczu br. wzrosły średnio o 60 proc. Rynek skorygował te różnice, ponieważ ostatnia przecena sprowadziła kursy w dół o ponad 30 proc.
TFI próbują również marketingowo wykorzystać organizowane przez Polskę i Ukrainę mistrzostwa Europy w piłce nożnej Euro 2012. Przekonują, że fundusze oparte na inwestycjach w spółki, które będą zaangażowane w organizację i obsługę tej imprezy, są dobrą okazją, bo dzięki wyższym przychodom ich kursy na giełdzie powinny rosnąć. Beneficjentami Euro 2012 będą przede wszystkim producenci napojów, browary, branże gastronomiczna i hotelarska, producenci odzieży oraz spółki budowlane i telekomunikacyjne.