Budowa Ogólnokrajowego Cyfrowego Systemu Łączności Radiowej to jeden z najważniejszych projektów teleinformatycznych zaplanowanych na najbliższe lata. O jego ogromnym strategicznym znaczeniu może świadczyć fakt, że jest na liście inwestycji nadzorowanych przez Centrum Projektów Informatycznych MSWiA.
[srodtytul]Setki milionów do wydania[/srodtytul]
Projekt jest finansowany ze środków 7. osi priorytetowej Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Jego budżet to aż 500 mln zł. 85 proc. środków wykłada Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. Resztę - budżet państwa. Zwycięzca przetargu będzie musiał jednak poczekać na strumień gotówki. W 2010 r. bowiem ma zostać wydane tylko kilkanaście z zaplanowanych na Tetrę 500 mln zł. Kilkunastokrotne zwiększenie wydatków na system ma nastąpić dopiero w latach 2011-2012.
[srodtytul]Na początek cztery miasta[/srodtytul]
Przypomnijmy: w ramach budowy OCSŁR-1 powstanie bezprzewodowa platforma komunikacyjna zapewniająca wymianę informacji pomiędzy służbami odpowiedzialnymi na terenie Polski za bezpieczeństwo i ratownictwo oraz obsługę takich imprez jak szybko zbliżające się EURO 2012. Dlatego w pierwszej kolejności system ma „pokrywać” miasta gdzie będą rozgrywane mecze (Warszawa, Gdańsk, Poznań, Wrocław) wraz z przyległymi do nich powiatami. W pierwszej fazie z systemu będzie korzystać pięć podstawowych służb: Policja, Straż Pożarna, Ratownictwo Medyczne, Straż Graniczna i Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Docelowo system ma objąć około 60 różnych instytucji, w tym - być może - także służby samorządowe. System będzie pracować w klasycznym zakresie częstotliwości 380-410 MHz. Uruchomienie systemu, w co wierzą pomysłodawcy, ma zwiększyć bezpieczeństwo publiczne oraz zmniejszyć ewentualne straty związane z klęskami żywiołowymi czy aktami terrorystycznymi.