Tylko one gwarantują komfort widzenia. Noszenie niedopasowanych okularów z bazaru może prowadzić do pogorszenia wzroku.

Sklepowe okulary podlegają normom prawnym, by mogły być sprzedawane. Według regulacji ISO ich moc może wynosić od +1.00 do +3.50 dioptrii i musi być jednakowa dla prawego oraz lewego oka. Warto wiedzieć, że rzadko się zdarza, że człowiek ma taką samą wadę w obu oczach. Co więcej, takie okulary nie są rekomendowane osobom z krótkowzrocznością czy astygmatyzmem. Dodatkowo, według normy ISO, soczewki w gotowych okularach muszą być ustawione symetrycznie dla oka prawego i lewego. Takie okulary mają też określone warunki użytkowania, np. są przeznaczone tylko do krótkotrwałego widzenia bliskiego i czytania. Nie powinno się ich stosować do widzenia dalekiego, do prowadzenia pojazdów, nie są zalecane do ochrony wzroku.

Bóle głowy, gorsza ostrość widzenia

Lekarze podkreślają, że źle dobrane okulary mogą wywoływać bóle i zawroty głowy, łzawienie, pieczenie i ból oczu, a także zniekształcać obraz czy obniżyć ostrość widzenia. Zbyt słaba moc soczewek powoduje, że musimy nadwerężać wzrok, aby dostosować się do niekomfortowych warunków i „złapać ostrość". Zadaniem soczewki jest bowiem ogniskowanie obrazu w konkretnym miejscu, a jego skupianie się w innym powoduje, że narząd wzroku będzie starał się za wszelką cenę przystosować do nowych warunków, co może prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji, takich jak bóle głowy, bóle oczu, zamglone, podwójne widzenie.

Nieprawidłowa korekcja może również wywołać problemy z widzeniem obuocznym, które utrwalone długotrwałym noszeniem złych okularów mogą doprowadzić do trudnych do usunięcia problemów wzrokowych, wymagających wprowadzenia terapii widzenia. – Twarz w większości przypadków nie jest symetryczna, dlatego gotowe okulary są niedopasowane do jej kształtu. Proszę zauważyć, że w trakcie badania w salonie optycznym specjalista ochrony wzroku bada nie tylko nasz wzrok, ale też rozstaw źrenic i wysokość położenia oczu, a wszystko po to, aby prawidłowo zamontować soczewki, zgodnie z potrzebami użytkownika – mówi Maciej Ciebiera, optometrysta, product manager firmy Hoya. Niewłaściwie dobrane okulary czy soczewki kontaktowe nie tylko źle wpływają na nasze oczy, lecz także na naszą wydajność pracy oraz ogólne funkcjonowanie.

Wygląd też ma znaczenie

Kupując nowe okulary, warto pamiętać także o ich zastosowaniu. Osoba pracująca przez cały dzień przy komputerze będzie potrzebowała innych okularów niż ta, która np. zawodowo zajmuje się sportem. Im więcej informacji przekażemy optykowi, tym lepiej dobierze odpowiednie parametry i rodzaj okularów. Okulary mogą podkreślać naturalne piękno twarzy i ukryć niedoskonałości, dlatego warto dopasować je do kształtu twarzy. Dla osób o bardziej zaokrąglonych rysach odpowiednie będą np. oprawki o geometrycznym, kanciastym kształcie. Z kolei dla osób, które mają twarz owalną, spiczasty podbródek, polecane są oprawy retro oraz prostokątne. Twarz kwadratowa, która cechuje się wyrazistymi i kanciastymi rysami, dobrze wygląda w zaokrąglonych oraz nieco skośnych modelach. Kolor oprawek dobiera się na ogół do koloru oczu i włosów, ale te, które kontrastują z naszymi naturalnymi barwami, będą bardziej rzucały się w oczy.