Podobnie było z indeksem WIG, który krótko po 9. był na poziomie blisko 49.360 pkt.

Na szerokim rynku największy wzrost na początku notowań zanotowały papiery Silvano Fasion Group – po wieczornej publikacji wyników finansowych za I kwartał. Zysk był ponaddwukrotnie wyższy niż rok wcześniej. Wyniósł 5,1 mln euro. Akcje estońskiej spółki kilka minut po 9. kosztowały 13 zł.

Podobną skalę wzrostu ceny zanotował Elkop, który wczoraj wieczorem poinformował o kupnie farmy wiatrowej w Kujawsko-Pomorskiem. Cena akcji spółki poszła w górę o 5,3 proc., do 0,4 zł i znalazła się na najwyższym poziomie od 20 kwietnia.

Dzisiejszy debiutant – słoweński bank Nova KBM kosztuje 32,2 zł za akcję.

Po poniedziałkowej wypowiedzi wiceprezesa PKO BP Bartosza Drabikowskiego, że prognozy analityków są „zbyt ambitne" i po wczorajszych – słabszych od oczekiwań rynkowych – wynikach za I kwartał, rozpoczyna się weryfikowanie całorocznych prognoz dla największego polskiego banku. Bank UBS zmniejszył prognozę zysku na 2011 r. z 4,2 do niespełna 4,0 mld zł. I obniżył cenę docelową z 54 do 50 zł. PKP stracił na otwarciu 0,3 proc., do 43,85 zł.

PKO BP na starcie handlu był trzecią spółką pod względem wartości obrotów – wyprzedzały go Tauron i KGHM.

Dzisiejsze notowania na Dalekim Wschodzie również nie przyniosły dużych zmian notowań. Tokijski Nikkei225 zyskał niecałe 0,5 proc. i znalazł się na poziomie 9864 pkt. Za to Hang Seng spadł o 0,2 proc., do 23.292 pkt. W Europie rano największe wzrosty notowały IBEX35 (o 0,5 proc.) i DAX (0,4 proc.).

Złoty lekko umacnia się wobec głównych walut. Inwestorzy czekają na wynik majowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. Zdecydowana większość analityków nie spodziewa się podwyżki stóp procentowych. Główna stopa NBP od kwietnia wynosi 4 proc. Popołudniowy komunikat i konferencja po posiedzeniu RPP może jednak dać wskazówkę co do perspektyw oficjalnych stóp procentowych w najbliższych miesiącach.