Vodafone i Liberty Global

(właściciel

UPC Polska)

porozumiały się, że ich spółki działające w Holandii utworzą joint venture, w którym każda będzie miała po 50 proc. udziałów, a trafią do niego sieć komórkowa Vodafone Netherland i sieć kablowa Ziggo.

Powstanie operator zintegrowany, obsługujący 4,2 mln klientów usług telewizyjnych, 3,2 mln abonentów szerokopasmowego dostępu do Internetu i 5,3 mln użytkowników komórkowych. Ma konkurować z tamtejszym dawnym monopolistą - KPN.

Brytyjska grupa (komórkowa sieć ma niższe wyniki niż Ziggo i niższą wysokość kapitałów własnych) zapłaci przy tym Liberty Global 1 mld euro w gotówce i będzie to element jej wkładu w joint venture.

Na transakcję potrzebna jest jeszcze zgoda odpowiednich regulatorów, ale - jak podały firmy - jej finalizacja oczekiwana jest do końca bieżącego roku.

Synergie fuzji oszacowano na 3,5 mld euro, z czego 280 mln euro to roczne oszczędności, które JV ma przynosić od piątego roku funkcjonowania.

Komórkowo-kablowe joint venture ma utrzymać dźwignię finansową na poziomie 4,5-5x EBITDA. Obecnie sieć Ziggo ma 7,3 mld euro długu.

- wsp. ziu