Materiał powstał we współpracy z firmą LOTOS

Z jakimi wyzwaniami mierzy się zespół rekrutacyjny LOTOSU?

W procesie poszukiwania pracowników przede wszystkim mierzymy się ze stereotypem, że w rafinerii pracują tylko inżynierowie. Grupa Kapitałowa LOTOS składa się z 15 spółek, w których pracuje łącznie ponad 5 tysięcy osób. Profil naszej działalności obejmuje poszukiwanie i wydobycie, produkcję, działalność badawczo-rozwojową, dystrybucję i sprzedaż produktów. W związku z tym, poszukujemy operatorów instalacji, automatyków, mechaników, ślusarzy, inżynierów różnych specjalności, księgowych, laborantów, kolejarzy, informatyków, pracowników ochrony oraz tych pracujących na platformach morskich. Poza tym potrzebujemy także specjalistów z zakresu innowacji, marketingu, CSR, centrum finansowo-księgowego i wielu innych obszarów.

Aby znaleźć odpowiednich kandydatów, utrzymujemy stały kontakt ze szkołami i uczelniami, organizujemy staże i praktyki. Jesteśmy obecni na portalach z ofertami pracy, w social mediach, na targach pracy. Komplet informacji publikujemy na naszej stronie www.kariera.lotos.pl. Poza tym stale budujemy świadomość wśród kandydatów, że LOTOS to niezliczone możliwości i każdy może znaleźć u nas swoje miejsce.

Na co w takim razie zwracacie uwagę podczas rekrutacji?

Często poszukujemy osób, które mają już za sobą doświadczenia zawodowe, natomiast niezmiennie kluczowy jest dla nas potencjał i energia do działania. Procesu przerobu ropy naftowej i pracy rafinerii można się nauczyć. Natomiast istotny jest entuzjazm, pasja i zaangażowanie, które w połączeniu z wiedzą przełożą się na rozwój biznesu. O resztę dbają nasi pracownicy, którzy stają się mentorami dla nowo zatrudnionych. Mamy świetnych fachowców, którzy są otwarci, fascynują się swoją pracą i są niezawodni w przekazywaniu wiedzy. Warto spojrzeć choćby na stanowisko operatora instalacji rafineryjnych – w zasadzie uczymy tego zawodu od zera – to bardzo ciekawe i rozwojowe stanowisko. W związku z tym, że na rynku pracy trudno znaleźć specjalistę od przerobu ropy, mamy specjalny system szkoleń, dedykowany właśnie temu stanowisku. Posiadamy ekspertów, którzy czuwają nad zgłębianiem wiedzy i rozumieniem wszystkich procesów zachodzących w naszej rafinerii. Pracownik, który przeszedł cały cykl szkoleń, podchodzi regularnie do egzaminów uprawniających do pracy w konkretnych obszarach. Zdanie egzaminu wiąże się z podwyżką wynagrodzenia, ponieważ dbamy o to, żeby wynagrodzenie naszych pracowników wzrastało wraz ze wzrostem ich kompetencji.

Jak w LOTOSIE wygląda proces rekrutacji?

Tak jak nie ma jednego gatunku ropy naftowej, tak samo nie ma gotowej recepty na dobrego pracownika. Nasze procesy są dopasowane do profilu poszukiwanego stanowiska. Bywają jednoetapowe, bywają wieloetapowe. Czasem włączamy narzędzia w postaci testów psychologicznych, językowych czy testów wiedzy. Niezależnie od kształtu procesu rekrutacji, zawsze staramy się zachować najwyższe standardy jakości.

Dbamy o kontakt z kandydatem już od momentu aplikacji po to, żeby był dobrze poinformowany i wiedział, jakie będą kolejne kroki. Szanujemy jego czas, dotychczasowe doświadczenie, aktualną sytuację zawodową – to najlepsza gwarancja skutecznej rekrutacji i start dla współpracy opartej na zaufaniu i wzajemnym szacunku. Dbamy o to, żeby nasze spotkania rekrutacyjne stanowiły wartościowe doświadczenie dla każdego uczestnika. Nie wprowadzamy sztucznej, stresującej atmosfery. Od samego początku zapewniamy udział przyszłego menedżera, a więc najlepszą możliwość do zadawania pytań merytorycznych i rozmowy o wzajemnych oczekiwaniach obu stron. Rozmawiamy o zadaniach, zespole, możliwościach. W wielu procesach rekrutacji stosujemy narzędzie Extended Disc, dzięki któremu kandydat może poznać swój naturalny styl zachowania, mocne strony, na których warto budować swoją dalszą karierę zawodową.

Skuteczna rekrutacja... i co dalej?

Kolejnym krokiem jest adaptacja nowo zatrudnionego pracownika. W ten proces włączony jest niemal każdy pracownik firmy i jesteśmy ogromnie dumni z tego zaangażowania. Nieprzypadkowo niemal 100 proc. nowych pracowników podkreśla otwartość i chęć starszych stażem kolegów do dzielenia się wiedzą i doświadczeniami. To jeden z filarów naszej kultury organizacyjnej, który sprawia, że można zacząć swoją przygodę w LOTOSIE niemal na każdym etapie życia zawodowego.

Żyjemy w bardzo dynamicznym i zmiennym otoczeniu, więc naszą organizację czeka jeszcze mnóstwo ciekawych wyzwań. Innowacje, paliwa alternatywne, nowe projekty, optymalizacje, remonty. Nie uda nam się tego osiągnąć bez zaangażowanych, pełnych pasji pracowników. Dlatego podkreślę raz jeszcze, że to właśnie potencjał do nauki, otwartość i chęć do działania są według nas paliwem przyszłości. Każdego, kto ma te cechy i chce zostać częścią firmy, która naprawdę ma znaczenie, zapraszamy do LOTOSU.