Polska niedawno otrzymała zaproszenie do Międzynarodowej Agencji Energetycznej, co wedle ekspertów oznacza, że w przyszłym roku zyskamy dostęp do 3,5 mld baryłek ropy naftowej. Podstawowa i najważniejsza korzyść, jaką uzyskaliśmy poprzez zmianę ustawy o zapasach strategicznych, to gwarancja ciągłości dostaw surowca do kluczowych rafinerii i zakładów chemicznych. Członkostwo w agencji jest też elementem wzmacniania naszego bezpieczeństwa energetycznego.
Istotne jest również to, że obecność w MAE wymaga od nas zwiększenia krajowych rezerw ropy. Zgodnie z jej zapisami będziemy stopniowo zwiększać zapasy paliw, aby w 2009 roku dysponować już wymaganymi przez agencję rezerwami ropy i benzyn w wysokości około 5,8 mln ton, czyli ok. 45 mln baryłek (roczne krajowe zużycie wynosi ok. 170 mln baryłek). Na tę wielkość rezerw złożą się zapasy firm importujących ropę oraz strategiczne rezerwy państwowe.
Powyższe działania są niezwykle ważne w kontekście ciągle rosnących cen ropy. Niektórzy analitycy prognozują, że ropa zdrożeje powyżej 100 dolarów. Dlatego tak ważne jest tworzenie wspólnej polityki energetycznej oraz przygotowanie możliwości dywersyfikacji dostaw paliw, między innymi opierając się na polskim węglu, którego mamy pod dostatkiem. Współczesne technologie tzw. czystego węgla pozwalają na znaczące zmniejszenie negatywnego oddziaływania na środowisko naturalne procesów związanych z wykorzystaniem węgla. Prace nad ich rozwojem i wdrożeniem prowadzą takie kraje, jak Stany Zjednoczone czy Japonia. Zainteresowana ich prowadzeniem jest także Komisja Europejska, o czym świadczy powołanie Europejskiej Platformy Technologicznej „Zero emisyjne, wytwarzanie energii elektrycznej z paliw kopalnych”.
Jedną z opcji związanych z nowymi i zaawansowanymi technologiami produkcji czystej energii z węgla kamiennego jest wytwarzanie paliw silnikowych, a także metanolu i wodoru. Stąd też prawdopodobnie Parlament Europejski, w odpowiedzi na wyzwania stojące przed Unią Europejską, w opracowywanym z udziałem licznych ekspertów VII Programie Ramowym Badań i Innowacji zawarł mechanizmy umożliwiające przez szereg lat finansowanie prac badawczych i innowacyjnych związanych z energią. Prace badawcze mają ogromne szanse pójść także w stronę hi-tech dla węgla.
Nowe technologie, a w szczególności możliwość produkcji paliw płynnych, to wielka szansa dla polskiej gospodarki, także w sferze zwiększenia bezpieczeństwa zaopatrzenia w paliwa. To także ogromna nadzieja dla przemysłowej restrukturyzacji i rozwoju Śląska, w tym także powstanie nowych miejsc pracy w tym regionie. Technologie czystej energii umożliwią również zagospodarowanie nadwyżek produkcyjnych węgla, a tym samym lepsze wykorzystanie potencjału produkcyjnego czynnych kopalń bez konieczności ich zamykania, usprawniając tym samym niezależność gospodarczą i polityczną Polski od importu zagranicznych surowców niezbędnych do produkcji paliw. To w końcu okazja do eksportu nowych rozwiązań technologicznych (na przykład Ukraina i inne kraje).