Struktura oparta była na notowaniach indeksu WIG20. Konstrukcja produktu pozwalała na osiąganie zysku w przypadku wzrostu cen akcji spółek wchodzących w skład indeksu WIG20, jak również w okresie stagnacji na warszawskiej giełdzie, a nawet w sytuacji umiarkowanych spadków notowań.
Warunkiem osiągnięcia tak wysokiego zysku było, aby w trakcie całego okresu inwestycji WIG20 nie znalazł się poniżej poziomu bariery, którą wyznaczono na poziomie 80 proc. wartości początkowej indeksu 20 największych spółek na warszawskim parkiecie.
– Ofertę Certyfikatów Bonus db WIG20 kierowaliśmy do klientów, którzy nie byli skłonni do podjęcia ryzyka związanego z bezpośrednim inwestowaniem na giełdzie. Na szerokie zainteresowanie tą ofertą wpływ miała zatem nie tylko prosta konstrukcja produktu i fakt wykorzystania dobrze znanego naszym inwestorom indeksu, ale również wbudowany mechanizm ograniczający ryzyko inwestycyjne. Zysk na poziomie 50 proc. po dwóch latach inwestycji to jeden z najwyższych wyników produktów strukturyzowanych, które zakończyły się w ostatnim czasie – mówi Monika Pawlak, menedżer ds. produktów strukturyzowanych z Departamentu Centrum Inwestycyjne, Deutsche Bank PBC.
Od zysku trzeba zapłacić 19-proc. podatek Belki, ale nawet po jego uwzględnieniu rezultat osiągnięty przez Certyfikaty Bonus db WIG 20 jest trzecim najlepszym wynikiem wśród produktów strukturyzowanych zakończonych w tym roku.
Najlepszy wynik w tym roku, będący jednocześnie rekordowym wynikiem produktu strukturyzowanego na polskim rynku od 2007 r., osiągnął w marcu Szybki Kurs na Zysk oferowany przez Noble Bank. Po dwóch latach inwestycji w produkt oparty również na indeksie WIG20 klienci zarobili 60,07 proc. (ponad 30 proc. rocznie). Co więcej, w tym przypadku zysk był zwolniony od podatku.