Zmusiła ją do tego sytuacja na rynku, który zdominował tani gaz łupkowy. Akcje spółki w Paryżu zyskiwały nawet 8 proc.
– Warunki rozwoju energetyki jądrowej w USA nie są obecnie korzystne – stwierdził prezes EDF Henri Proglio. – Spektakularny spadek cen gazu, nie do pomyślenia kilka lat temu, sprawił, że ta forma energii stała się wyjątkowo konkurencyjna.
EDF uzgodniła ze swym partnerem Exelon wyjęcie z ich spółki j. v. CENG, która używa 5 siłowni o łącznej mocy 3,9 GW. Przyjęta opcja pozwala Francuzom sprzedać swój udział w CENG Exelonowi w okresie od stycznia 2016 do czerwca 2022 r. EDF otrzyma od spółki nadzwyczajną dywidendę w wysokości 400 mln dolarów.
Według Proglio wyjście z USA nie będzie mieć wpływu na rozmowy z rządem brytyjskim o budowie takich elektrowni w Wielkiej Brytanii.
Prezes EDF dodał, że dobre wyniki pionu jądrowego i renegocjacja cen gazu we Włoszech pozwoliły zwiększyć spodziewany wzrost rocznego zysku operacyjnego z poziomu 0-3 proc. do co najmniej 3 proc. Prognoza nie uwzględnia włoskiej firmy Edison. W I półroczu EDF wypracowała zysk EBITDA 9,7 mld euro (+6,9 proc.) i netto 2,9 mld (+3,5).