Reklama

Odsetki od obligacji znowu niższe

Październikowe emisje zapewniają od 2,4 do 3,3 proc.

Publikacja: 04.10.2014 20:03

Oprocentowanie dwuletnich obligacji oszczędnościowych sprzedawanych w październiku w PKO BP wynosi 2,4 proc. w skali roku. Jest to stała stawka obowiązująca przez dwa lata. Odsetki od pozostałych papierów skarbowych w pierwszym okresie odsetkowym wynoszą: 2,6 proc. (trzylatki), 2,8 proc. (czterolatki) oraz 3,3 proc. (dziesięciolatki).

Oprocentowanie papierów trzyletnich jest wyliczane raz na sześć miesięcy na podstawie sześciomiesięcznej stopy procentowej, po której banki pożyczają sobie pieniądze (WIBOR 6M).

W przypadku obligacji czteroletnich odsetki zmieniają się co roku. Są ustalane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz marży wynoszącej 1,25 pkt proc. Taki sam mechanizm obowiązuje przy dziesięciolatkach, z tym że wyższa jest  wysokość marży (1,5 pkt proc.).

Obniżenie oprocentowania papierów oszczędnościowych Ministerstwo Finansów tłumaczy tym, że we wrześniu ponownie spadła rentowność obligacji hurtowych, i to do najniższego poziomu w historii.

– Oznacza to, że zgodnie z naszymi zapowiedziami kontynuowany będzie cykl obniżania oprocentowania obligacji oszczędnościowych. Pomimo ostatniej obniżki dochodowość tych obligacji  pozostanie w październiku  atrakcyjna w porównaniu z obligacjami hurtowymi. Przykładem są obligacje dwuletnie, których oprocentowanie w październiku zostało ustalone na poziomie 2,4 proc., podczas gdy rentowność analogicznych obligacji hurtowych obecnie tylko nieznacznie przekracza 1,9 proc. – komentuje Piotr Marczak, dyrektor Departamentu Długu Publicznego w Ministerstwie Finansów.

Reklama
Reklama

W porównaniu z lokatami bankowymi obligacje straciły na atrakcyjności. Na rynku można znaleźć lepiej oprocentowane depozyty, choć nie wszystkie są dostępne dla każdego klienta.

Materiał Promocyjny
Lokaty mobilne: Nowoczesny sposób na oszczędzanie
Materiał Promocyjny
AI to test dojrzałości operacyjnej firm
Ekonomia
KGHM optymalizuje zagraniczny portfel
Ekonomia
Apelują do Orlen Termika. Chodzi o zamówienia dla dostawców spoza UE
Ekonomia
PGE odstąpiła od ważnej umowy. Naliczono wysokie kary
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama