Tureckie i rosyjskie media: Recep Tayyip Erdogan przyjdzie do Rosji

Turecka prorządowa gazeta, "Yeni Şafak" oraz rosyjskie agencje informacyjne RIA i TASS podają, że w najbliższym czasie może dojść do spotkania prezydenta Turcji, Recepa Tayyipa Erdogana i prezydenta Rosji, Władimira Putina, w Rosji.

Publikacja: 22.08.2023 13:27

Recep Tayyip Erdogan i Władimir Putin

Recep Tayyip Erdogan i Władimir Putin

Foto: PAP/EPA

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 545

Rosyjska telewizja NTV informuje, że do spotkania, które według wcześniejszych doniesień miało mieć miejsce w Turcji, może dojść w Federacji Rosyjskiej.

Recep Tayyip Erdogan chciał rozmawiać z Władimirem Putinem w Turcji, ale pojedzie do Rosji?

- Nadchodząca wizyta Erdogana w Rosji jest kluczowa dla osiągnięcia porozumienia (ws. wznowienia porozumienia zbożowego" - mówi informator telewizji NTV.

Dzień wcześniej agencja TASS informowała, że spotkanie Erdogana i Putina w Turcji jest mało prawdopodobne. Służba prasowa prezydenta Turcji, odpowiadając na pytanie TASS podała, że "nie ma w tym momencie pewności co do planów rozmów między przywódcami", a "turecka administracja poinformuje media, gdy tylko będą znane szczegóły".

Czytaj więcej

Ukraińskie drony znów nad obwodem moskiewskim. Są zniszczenia

Erdogan pod koniec lipca mówił, że ma nadzieję na spotkanie z Putinem w sierpniu, w Turcji. Tureckie media spekulowały, że taki szczyt mógłby mieć miejsce 12 sierpnia, a Erdogan czeka na Putina w Turcji, ale istnieje opcja, że prezydent Turcji przyjedzie do Rosji.

16 sierpnia kanał SHOT w serwisie Telegram podał, powołując się na źródła, że Putin i Erdogan mogą spotkać się 31 sierpnia. Z tych doniesień wynikało, że nie wiadomo gdzie dojdzie do spotkania.

3 sierpnia rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow mówił, że miejsce i data spotkania prezydentów zostaną ustalone kanałami dyplomatycznymi. Wcześniej Pieskow mówił, że do spotkania nie musi dojść w Turcji.

Czytaj więcej

"Bild": Rosja, Turcja i Katar przygotowują nową trójstronną umowę zbożową

Czy Recep Tayyip Erdogan wynegocjuje wznowienie porozumienia zbożowego?

"Yeni Şafak" pisze z kolei - powołując się na źródła w administracji prezydenckiej - że "nadchodząca wizyta Erdogana w Rosji będzie kluczowa dla osiągnięcia porozumienia" ws. wznowienia udziału Rosji w tzw. porozumieniu zbożowym. Rosja odstąpiła od porozumienia 17 lipca. Wcześniej, na mocy umowy zawartej 22 lipca 2022 roku między ONZ, Turcją, Rosją a Ukrainą, otwarty został szlak dla ukraińskiego zboża i żywności przez Morze Czarne.

"Yeni Şafak" pisze też, że zdaniem Turcji uruchomienie nowego szlaku, bez udziału Rosji, nie byłoby dobre. Wcześniej otwarcie korytarza humanitarnego na Morzu Czarnym, bez udziału Rosji, ogłosiła Ukraina.

Według tureckiej gazety Erdogan ma w planach wizytę w Rosji i spotkanie tam z Władimirem Putinem. Erdogan ma wierzyć, że możliwe jest porozumienie ws. wznowienia funkcjonowania porozumienia zbożowego.

Rosyjska telewizja NTV informuje, że do spotkania, które według wcześniejszych doniesień miało mieć miejsce w Turcji, może dojść w Federacji Rosyjskiej.

Recep Tayyip Erdogan chciał rozmawiać z Władimirem Putinem w Turcji, ale pojedzie do Rosji?

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyplomacja
Tajwan ma nowego prezydenta. Chinom się on nie podoba
Dyplomacja
Viktor Orbán mówi, że Robert Fico jest "między życiem a śmiercią"
Dyplomacja
Xi Jinping mówi, jak zakończyć wojnę na Ukrainie
Dyplomacja
Xi gotów wraz z Putinem stać na straży sprawiedliwości na świecie
Dyplomacja
Francja beszta Azerbejdżan. Obwinia Baku o zamieszki na wyspie pośrodku oceanu
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?