Tureckie i rosyjskie media: Recep Tayyip Erdogan przyjdzie do Rosji

Turecka prorządowa gazeta, "Yeni Şafak" oraz rosyjskie agencje informacyjne RIA i TASS podają, że w najbliższym czasie może dojść do spotkania prezydenta Turcji, Recepa Tayyipa Erdogana i prezydenta Rosji, Władimira Putina, w Rosji.

Publikacja: 22.08.2023 13:27

Recep Tayyip Erdogan i Władimir Putin

Recep Tayyip Erdogan i Władimir Putin

Foto: PAP/EPA

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 545

Rosyjska telewizja NTV informuje, że do spotkania, które według wcześniejszych doniesień miało mieć miejsce w Turcji, może dojść w Federacji Rosyjskiej.

Recep Tayyip Erdogan chciał rozmawiać z Władimirem Putinem w Turcji, ale pojedzie do Rosji?

- Nadchodząca wizyta Erdogana w Rosji jest kluczowa dla osiągnięcia porozumienia (ws. wznowienia porozumienia zbożowego" - mówi informator telewizji NTV.

Dzień wcześniej agencja TASS informowała, że spotkanie Erdogana i Putina w Turcji jest mało prawdopodobne. Służba prasowa prezydenta Turcji, odpowiadając na pytanie TASS podała, że "nie ma w tym momencie pewności co do planów rozmów między przywódcami", a "turecka administracja poinformuje media, gdy tylko będą znane szczegóły".

Czytaj więcej

Ukraińskie drony znów nad obwodem moskiewskim. Są zniszczenia

Erdogan pod koniec lipca mówił, że ma nadzieję na spotkanie z Putinem w sierpniu, w Turcji. Tureckie media spekulowały, że taki szczyt mógłby mieć miejsce 12 sierpnia, a Erdogan czeka na Putina w Turcji, ale istnieje opcja, że prezydent Turcji przyjedzie do Rosji.

16 sierpnia kanał SHOT w serwisie Telegram podał, powołując się na źródła, że Putin i Erdogan mogą spotkać się 31 sierpnia. Z tych doniesień wynikało, że nie wiadomo gdzie dojdzie do spotkania.

3 sierpnia rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow mówił, że miejsce i data spotkania prezydentów zostaną ustalone kanałami dyplomatycznymi. Wcześniej Pieskow mówił, że do spotkania nie musi dojść w Turcji.

Czytaj więcej

"Bild": Rosja, Turcja i Katar przygotowują nową trójstronną umowę zbożową

Czy Recep Tayyip Erdogan wynegocjuje wznowienie porozumienia zbożowego?

"Yeni Şafak" pisze z kolei - powołując się na źródła w administracji prezydenckiej - że "nadchodząca wizyta Erdogana w Rosji będzie kluczowa dla osiągnięcia porozumienia" ws. wznowienia udziału Rosji w tzw. porozumieniu zbożowym. Rosja odstąpiła od porozumienia 17 lipca. Wcześniej, na mocy umowy zawartej 22 lipca 2022 roku między ONZ, Turcją, Rosją a Ukrainą, otwarty został szlak dla ukraińskiego zboża i żywności przez Morze Czarne.

"Yeni Şafak" pisze też, że zdaniem Turcji uruchomienie nowego szlaku, bez udziału Rosji, nie byłoby dobre. Wcześniej otwarcie korytarza humanitarnego na Morzu Czarnym, bez udziału Rosji, ogłosiła Ukraina.

Według tureckiej gazety Erdogan ma w planach wizytę w Rosji i spotkanie tam z Władimirem Putinem. Erdogan ma wierzyć, że możliwe jest porozumienie ws. wznowienia funkcjonowania porozumienia zbożowego.

Rosyjska telewizja NTV informuje, że do spotkania, które według wcześniejszych doniesień miało mieć miejsce w Turcji, może dojść w Federacji Rosyjskiej.

Recep Tayyip Erdogan chciał rozmawiać z Władimirem Putinem w Turcji, ale pojedzie do Rosji?

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Dyplomacja
Gen. Waldemar Skrzypczak o słowach Mateusza Morawieckiego: To po prostu działanie antypolskie
Materiał Promocyjny
Zwinny, wyrazisty i dynamiczny. SUV, który bryluje na europejskich salonach
Dyplomacja
Kreml komentuje spór między Polską a Ukrainą. "Napięcie będzie się pogłębiać"
Dyplomacja
Andrzej Duda łagodzi konflikt z Ukrainą. Mówi o "sojuszu na setki lat"
Dyplomacja
Co Ukraińcy sądzą o słowach Mateusza Morawieckiego o broni dla Ukrainy?
Materiał Promocyjny
THE FUTURE OF FINANCE
Dyplomacja
Wołodymyr Zełenski mówi o "nowym poziomie jedności z USA". "Historyczna rzecz"
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej