Medyczne czasopismo „Lancet” poinformowało w swojej publikacji, że rosyjska szczepionka „Sputnik V” przeciw koronawirusowi jest bezpieczna i skuteczna oraz, że ukończenie III fazy badań klinicznych potwierdziło jej skuteczność na poziomie 91,6 proc. Z badań wynika także, że zapewnia ona pełną ochronę przed ciężkimi przypadkami COVID-19.

Eksperci zaznaczają również, że istotnym odkryciem jest immunogenność rosyjskiej szczepionki. 14 964 osób, które otrzymały „Sputnika V”, wytworzyło 1,3-1,5 razy więcej przeciwciał przeciwko koronawirusowi niż ci, którzy wyleczyli się z COVID-19. Inni ochotnicy, biorący udział w badaniu, otrzymali placebo. 

Alexander Gintsburg, dyrektor rosyjskiego Instytutu Badawczego Epidemiologii i Mikrobiologii im. Gamalei, państwowego ośrodka badań wirusologicznych, które opracowało szczepionkę, powiedział, że wyniki badań są „wielkim osiągnięciem i sukcesem w walce z globalną pandemią”.

W związku z tym, że badanie trwało kilka tygodni, nie obejmuje ono danych dotyczących skuteczności szczepionki na nowe warianty koronawirusa. Instytut Badawczy Epidemiologii i Mikrobiologii im. Gamalei zaznaczył jednak, że oczekuje, że „Sputnik V” i w tych przypadkach będzie skuteczny.

W badaniu wzięli udział ochotnicy w wieku od 60 do 87 lat. Zdaniem ekspertów wykazali oni imponujące wyniki dla tej grupy wiekowej. Skuteczność rosyjskiej szczepionki wśród osób starszych była porównywalna z grupą osób w wieku 18-60 lat - zauważono. 

Co więcej, Niezależny Komitet Monitorujący Dane potwierdził, że 94 proc. działań niepożądanych występowało w postaci łagodnej. Nie stwierdzono także alergii związanych ze szczepionką ani innych poważnych skutków ubocznych.

„Sputnika V” opracował w maju 2020 roku Instytut Badawczy Epidemiologii i Mikrobiologii im. Gamalei. Szczepionkę stworzono przy użyciu platformy ludzkich adenowirusów. Pod koniec 2020 roku preparat uzyskał zgodę do użytku w ogólnokrajowej kampanii szczepień w Rosji, która rozpoczęła się w grudniu minionego roku.

„Sputnika V” zamówiło już ponad 50 krajów.