Według badania, opublikowanego 30 lipca przez DREES (Dyrekcja ds. Badań, Studiów, Oceny i Statystyki), osoby niezaszczepione stanowią ok. 85 proc. pacjentów z Covid-19 hospitalizowanych, w tym także na oddziałach intensywnej opieki medycznej. 78 proc. zgonów z powodu wirusa nastąpiło u osób, które nie przyjęły szczepionki.

Badanie oparte jest na porównaniu danych dotyczących wyników badań przesiewowych na Covid-19, szczepień przeciwko Covid-19 i hospitalizacji zwykłych oraz w ramach intensywnej opieki medycznej, dotyczących Covid-19.

W okresie od 31 maja do 11 lipca osoby niezaszczepione stanowiły 84 proc. przyjętych do szpitali na leczenie zwykłe i 85 proc. hospitalizowanych w warunkach intensywnej opieki medycznej. W pełni zaszczepieni pacjenci stanowili 7 proc. przyjęć, co stanowi pięciokrotnie niższy odsetek niż liczba szczepień w populacji w tym czasie. W czasie badania około 35 proc. populacji miało pełny harmonogram szczepień, a 45 proc. nie otrzymało żadnej dawki szczepionki.

Jeśli chodzi o zgony pacjentów z wirusem SARS-CoV-2, ogromna większość (78 proc.) to osoby nieszczepione. 11 proc. zmarłych to osoby w pełni zaszczepione, a 11 proc. - to osoby, które otrzymały tylko pierwszą dawkę.

Odsetek pacjentów z mutacją L452R (wariant Delta) jest nieco wyższy wśród osób przyjętych na oddziały intensywnej opieki medycznej niż wśród konwencjonalnych przyjęć do szpitala, co może oznaczać, że ten wariant generuje wyższy odsetek ciężkich przypadków.