Nowy minister finansów stara się przywrócić wiarygodność Wielkiej Brytanii w oczach inwestorów po zmianie premiera i po błędach Liz Truss, która zapowiedziała obniżkę podatków bez podania źródeł sfinansowania tej decyzji. To wywołało krach na rynku obligacji i zmusiło panią premier do dymisji.

- To będzie ważna chwila wyboru dla kraju, postawimy na ludzi, a nie na ideologię — stwierdził Hunt w wywiadzie dla „Sunday Times”. — Będziemy mieć ministra z Partii Konserwatywnej, który podnosi podatki, a to jest sprzeczne pod każdym względem, dla których on wszedł w politykę. Trzeba będzie robić to, co słuszne dla kraju, a sytuacja, w jakiej znajdujemy się oznacza niestety podwyżkę podatków — cytuje go Reuter.

Minister Hunt i premier Rishi Sunak starają się przygotować Partię Konserwatywną nie tylko do dalszych cięć wydatków, ale też do zwiększenia poboru podatków, co może znów wywołać napięcia w partii, które zmusiły Liz Truss do odejścia, a Sunakowi pozwoliły zostać czwartym premierem tej partii od 2016 r.

Niedzielne pismo stwierdziło, że minister zamierza pokryć dziurę 55 mld funtów (65., 1 mld dolarów) w budżecie zamrożeniem progów dotyczących podatku dochodowego, ubezpieczenia społecznego, podatku od dziedziczenia i emerytur na następne 2 lata. Zamierza też obniżyć o połowę bezpodatkową wypłatę z podatku od zysków kapitałowych i obniżyć ze 150 do 125 tys. funtów rocznie próg dodatkowej stawki podatku dochodowego. — Mogę ludziom obiecać, że będę uczciwy co do skali problemu i sprawiedliwy w sposobie rozwiązywania tych problemów. To oznacza. że ludzie o szerszych barach poniosą największy ciężar — powiedział

Plan budżet zapowiedzianym na 17 listopada będzie zawierać podobne prognozy do wcześniejszych Banku Anglii, bank uprzedził w nich o długiej recesji. — Sadzę, że jest to bardzo możliwe. Nie chodzi o to, czy jesteśmy naprawdę w recesji, ale o to, czy modemy ją skrócić albo spłycić — powiedział Hunt.

Minister będzie dążyć do współpracy z bankiem centralnym nad kontrolą inflacji i globalnym podwyższaniem stóp procentowych.

Zdaniem pisma, Hunt chce przeznaczyć jedynie 20 mld funtów na rządowe dopłaty do rachunków za energię przez 6 miesięcy licząc od kwietnia. To jedna trzecia szacowanych kosztów 60 mld funtów, a to oznacza, że rachunki za energię wzrosną. Z drugiej strony przewoduje duży pakiet wsparcia dla emerytów i dopłat do znacznie wyższych rachunków za energię.