Konsorcjum VentilatorChallengerUK powstało na zasadzie działalności nie dla zysku z udziałem Airbusa, Rolls-Royce, Forda i McLarena. Jego produkcja zwiększyła ponad dwukrotnie liczbę takich aparatów brytyjskiej służby zdrowia NHS, a przewodniczący konsorcjum, Dick Elsy stwierdził, że NHS jest teraz dobrze zaopatrzony na przyszłość.

— Pomogliśmy zapewnić NHS stały dostęp do takiej liczby respiratorów, jakiej potrzebuje. Miło nam, że przyczyniliśmy się również do stworzenia rezerw takich aparatów, gdyby były potrzebne w przyszłości w W. Brytanii — cytuje go Reuter.

Władze starały się chronić służbę zdrowia wprowadzając zakazy przemieszczania się, aby ograniczać wzrost zachorowań i nie przeciążać szpitali. Dostępność respiratorów była gorącym tematem politycznym na początku okresu epidemii, ale zapotrzebowanie na nie nigdy nie zbliżyło się do 30 tys. sztuk, jakie początkowo zakładano.

Rząd stwierdził teraz, że każdy kto potrzebował respiratora w czasie pandemii miał do niego dostęp. -= Konsorcjum okazało się ogromnym sukcesem — przyznał minister w urzędzie premiera, Michael Gove, — Chciałbym podziękować każdemu producentowi i projektantowi, ich niewiarygodnej chęci do pracy za ogromny udział w ogólnokrajowym wysiłku w ochronie NHS i ratowaniu ludzkiego życia — dodał.