Zyskiwały również akcje spółek wydobywających srebro. Papiery KGHM rosły w ciągu poniedziałkowej sesji nawet o 7 proc. Kurs akcji jego konkurenta, meksykańskiej firmy Fresnillo, zyskał od czwartku ponad 30 proc.

Czytaj także: Redditowa rewolucja przeciw gigantom z Wall Street

Wcześniej w grupie WallStreetBets na portalu Reddit pojawiło się dużo postów dotyczących gry na zwyżkę cen srebra. To inwestorzy z tej grupy rozpoczęli „pompowanie" cen akcji GameStop oraz innych spółek, na których fundusze hedgingowe miały duże krótkie pozycje (czyli fundusze grały na spadki cen akcji tych spółek). Na Twitterze popularność zdobył hashtag #silversqueeze („wyciskanie srebra"). To sugeruje, że inwestorzy detaliczni wzięli się za „wyciskanie" krótkich pozycji zajmowanych przez fundusze hedginowe na tym kruszcu.

„Skutków #silversqueeze nie da się lekceważyć. Jeśli okaże się, że jest więcej papierowych pozycji na srebrze niż rzeczywistego srebra, to nie tylko wypłata będzie ogromna, ale również złoto będzie następne" – napisał Cameron Winklevoss, współzałożyciel obracającej kryptowalutami firmy Gemini.

W styczniu wiele funduszów poniosło spore straty na akcji „wyciskania" krótkich pozycji na akcjach takich spółek jak GameStop. Fundusz hedgingowy Melvin Capital, który zajmował duże krótkie pozycje, m.in. na akcjach GameStop i CD Projekt, stracił w zeszłym miesiącu 53 proc. swojego kapitału. O ile na początku roku dysponował na początku roku 12,5 mld dol., to na koniec stycznia miał 8 mld dol. W tych 8 mld dol. wliczona była jednak pożyczka ratunkowa warta 2,75 mld dol, którą fundusz dostał od funduszów Citadel i Point72.

Melvin Capital nie był jedynym funduszem, który poniósł duże straty w styczniu. Maplelane Capital zmniejszył swój kapitał o 45 proc. D1 stracił 20 proc., a zajmował krótkie pozycje m.in. na GameStop i na akcjach sieci kin AMC. Według szacunków Goldman Sachs typowy amerykański fundusz hedgingowy inwestujący na rynku akcji stracił od początku roku 6 proc. Według firmy analitycznej Ortex fundusze hedgingowe straciły w styczniu tylko na krótkich pozycjach na GameStop 19 mld dol.

Część analityków wskazuje jednak, że działania drobnych inwestorów raczej nie doprowadzą do dużego wstrząsu na rynkach. – Nie powinno się lekceważyć kombinacji zdecentralizowanych finansów i rosnących wpływów inwestorów detalicznych, którzy mogą napędzać rynki. Wydaje się jednak przesadą sądzić, że ta kwestia może być szpilką przekłuwającą szereg baniek nadmuchanych przez programy QE – twierdzi John Normand, strateg JPMorgan Chase.

Akcje GameStop traciły na początku poniedziałkowej sesji o 8 proc. Od początku roku, do poniedziałkowego otwarcia zyskały one ponad 1600 proc. Robinhood, popularna amerykańska aplikacja do handlu akcjami, zmniejszyła z 50 do 8 liczbę spółek objętych limitami zakupów. W poniedziałek po południu limity te nadal obowiązywały dla: GameStop, AMC, BlackBerry, Koss,Express, Genius Brands International, Naked Brand Group i fińskiej Nokii. Limit nałożony na GameStop przewidywał możliwość zakupu tylko jednej akcji.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Ogłoszenie wyników konkursu już jutro, oglądaj ralację z Gali wręczenia nagród na rp.pl

Dowiedz się więcej