Tak wynika z badania firmy doradczej Knight Frank. Rosyjscy klienci „wybierają apartamenty z segmentu elitarnego w celu przeprowadzki, dla siebie lub swoich dzieci”, zauważa Marina Szałajewa, dyrektor regionalna, dyrektor ds. nieruchomości zagranicznych i inwestycji prywatnych w Knight Frank.

Rosjanie tym wyróżniają się spośród klientów biur nieruchomości że nie próbują oszczędzać na londyńskich mieszkaniach. Transakcje są dokonywane głównie w wysokim budżecie - od 2 milionów funtów, zaznacza Szałajewa, cytowana przez portal finanz.ru.

„Rosjanie są bardzo zainteresowani tym rynkiem, ponieważ Londyn zawsze był, jest i będzie popularnym, obiecującym i atrakcyjnym kierunkiem zarówno dla życia jak i inwestycji. Oczywiście z powodu Brexitu, pandemii, blokad zaobserwowaliśmy spadek aktywności, ale teraz, gdy sytuacja zaczęła się poprawiać, bogaci klienci ponownie kupują nieruchomości z dużym zainteresowaniem ”- mówi Szałajewa.

Brytyjski rynek luksusowych nieruchomości na początku 2021 r. pobił jednocześnie kilka rekordów: liczba transakcji w marcu stała się maksymalna od ponad dekady, wielkość sprzedaży w Anglii i Walii - maksymalna od 1995 r., liczba transakcji i zapytań o luksusowe mieszkania w Londynie – maksymalnie od ponad dekady.

Wzrost popytu doprowadził do braku podaży i wzrostu cen. Od marca do kwietnia dom w Wielkiej Brytanii podrożał średnio o 2,1 proc. Co było najwyższym skokiem cenowym od 2004 roku. Najszybciej nieruchomości drożały w północno-zachodniej części kraju (+8,2 proc. r/r).

Na elitarnym podmiejskim rynku mieszkaniowym ceny wzrosły o 6,7 proc. to maksimum od światowego kryzysu finansowego z lat 2008-09.