Najprężniej działa Koszalin, drugie co do wielkości (po Szczecinie) miasto województwa. Już w 2003 roku gmina utworzyła 22-hektarowy Kompleks Koszalin, który znalazł się w Słupskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Inwestorzy błyskawicznie zapełnili teren i miasto postanowiło stopniowo rozszerzać strefę, aż do dzisiejszej wielkości ponad 90 hektarów. Jak wyjaśnia Robert Grabowski, rzecznik miasta, grunty do tej pory nabyło dziesięć firm, z czego pięć już działa, zatrudniając 557 osób.
– Nakłady inwestycyjne poniesione przez firmy wyniosły 79 mln zł, a planowane nakłady 104 mln zł – informuje Robert Grabowski. – W planach inwestycyjnych założono, że na obszarze strefy w Koszalinie będzie prowadzić działalność 20 przedsiębiorców zatrudniających ponad 1,5 tys. osób. Na uwagę zasługuje to, że również w firmach sąsiadujących ze strefą wzrosło zatrudnienie.
Wśród inwestorów są zarówno krajowi producenci, np. szyb samochodowych, urządzeń pomiarowych, flag, jak i zagraniczni, produkujący kosze ażurowe, wózki, sprzęt elektroniczny.
[srodtytul]Chińczycy bardzo cenią Koszalin[/srodtytul]
Dumą Koszalina jest obecność Chińczyków, dla których miasto utworzyło Chińskie Centrum Przemysłowe. Do dzisiaj zainwestowały tutaj dwie chińskie firmy produkujące rowery i telewizory. Zdaniem Roberta Grabowskiego współpraca się zacieśnia.