– Nowe akumulatory, które pozwolą przejechać do 800 km na jednym ładowaniu, sprawią, że liczba samochodów na prąd będzie rosła – mówiła Anna Sieńko, dyrektor generalna IBM Polska, podczas zorganizowanej przez firmę konferencji Forum IT.

W jej ramach przedstawiono najnowszą edycję corocznej listy „Next Five in Five”, czyli listy pięciu najważniejszych technologicznych innowacji, które mają wpłynąć na codzienne życie w ciągu najbliższych pięciu lat.

Oprócz upowszechnienia samochodów na prąd IBM przewiduje wzrost liczby inteligentnych, energooszczędnych budynków, pojawienie się nowej generacji systemów zarządzania sieciami dostaw wody i prądu oraz budowę informatycznych rozwiązań wspomagających zarządzanie miastami.

[wyimek]120 km to obecnie maksymalny zasięg aut napędzanych bateriami[/wyimek]

Według IBM przy użyciu podobnej metody, jaką stosuje dziś Google do przewidywania liczby zachorowań na grypę (prognozowanie na podstawie ilości zapytań kierowanych do wyszukiwarki przez mieszkańców danego obszaru), nowego rodzaju systemy miejskie umożliwią nie tylko przewidywanie miejsc wystąpienia wielu innych chorób, lecz także wspomogą walkę z przestępczością.

[i]„Rzeczpospolita” była patronem medialnym Forum IT IBM[/i]