Reklama

Firmy bezpieczne chmurze

Polskie przedsiębiorstwa są zainteresowane korzystaniem z oprogramowania przez internet. Wynajem infrastruktury IT cieszy się u nich mniejszym wzięciem.

Publikacja: 11.06.2014 08:53

Przedsiębiorcy przestali się bać tej technologii. Mocno cenią jej korzyści, przede wszystkim oszczęd

Przedsiębiorcy przestali się bać tej technologii. Mocno cenią jej korzyści, przede wszystkim oszczędność.

Foto: Rzeczpospolita

dariusz wolak

Dostawcy usług „chmurowych" (cloud), mimo że ich liczba szybko rośnie, mogą spać spokojnie. Szybki rozwój tego segmentu rynku informatycznego sprawia, że jeszcze długo nie będą narzekać na brak zajęcia. W 2013 r., według szacunków firmy badawczej PMR, wartość polskiego rynku usług w chmurze wyniosła ok. 300 mln zł i była o prawie 30 proc. większa niż rok wcześniej. Prognozy na bieżący rok są równie obiecujące.

Aplikacje na czele

Spośród trzech głównych segmentów rynku cloud computing najszybciej powinien rozwijać się rynek SaaS, czyli Software as a Service – oprogramowanie jako usługa. W tym modelu aplikacje są instalowane na serwerach usługodawcy, a klient łączy się z nimi (korzysta z nich) przez internet. Zdaniem 300 największych krajowych firm, które przebadał PMR, aż 44 proc. z nich przewiduje dynamiczny rozwój tego typu usług, a zaledwie 2 proc. zakłada, że przestanie się on rozwijać.

SaaS to – nie tylko w Polsce, ale również na świecie – największa część rynku chmurowego. Według firmy analitycznej IDC w zeszłym roku światowy rynek usług SaaS był wart prawie 30 mld dolarów, co stanowiło prawie 63 proc. rynku chmury ogółem. Można przyjąć, że podobne proporcje były też w Polsce. W tym modelu usługowym oferowana jest już większość aplikacji niezbędnych do prowadzenia przedsiębiorstwa, począwszy od programów finansowo-księgowych i kadrowych, po złożone systemy analityczne i  wspierające sprzedaż.

Równie atrakcyjne perspektywy ma przed sobą segment PaaS, czyli Platform as a Service – platforma jako usługa. 36 proc. polskich firm uważa, że ta część rynku będzie rozwijała się dynamicznie, a tylko 10 proc. oczekuje stagnacji. Usługa PaaS skierowana jest głównie do klientów biznesowych – polega na udostępnianiu użytkownikom tzw. wirtualnego środowiska pracy, czyli infrastruktury IT i kompletu aplikacji. Z PaaS korzystają głównie firmy programistyczne, które np. potrzebują na krótki czas dostępu do specjalistycznego oprogramowania, które jednak nie będzie im potrzebne w innych zadaniach.

Reklama
Reklama

32 proc. ankietowanych przedsiębiorstw spodziewa się też szybkiego rozwoju rynku IaaS, czyli Infrastructure as a Service (infrastruktura jako usługa). Zastoju w tym obszarze oczekuje 14 proc. firm. IaaS różni się od PaaS tym, że usługodawca udostępnia klientowi pełną infrastrukturę IT, np. serwery niezbędne do przeprowadzenia większych obliczeń. Zarówno IaaS, jak i PaaS to, według prognoz IDC, najszybciej rosnące segmenty i już za trzy lata ich łączy udział w tym rynku sięgnie 43 proc. Teraz wynosi 37 proc.

Optymizm rośnie

Z badań PMR wynika, że ?w porównaniu z rezultatami uzyskanymi rok wcześniej, opinie respondentów odnośnie do rozwoju cloud computing są bardziej optymistyczne. We wszystkich trzech kategoriach wzrósł odsetek respondentów, którzy przewidują dynamiczny rozwój rynku i zmalał udział respondentów nieprzewidujących rozwoju.

Skąd przedsiębiorcy czerpią swój optymizm? Pokazywać to mogą odpowiedzi na pytanie o czynniki wpływające na rozwój technologii typu cloud, których udzielały ankietowane przez PMR firmy. „Coraz większa liczba przedsiębiorstw, zarówno w segmencie MŚP, jak i korporacyjnym, jest świadoma korzyści wynikających z zastosowania tej technologii" – uważają analitycy PMR. Głównym czynnikiem zachęcającym firmy do wejścia w chmurę są oszczędności. Aż 31 proc. ankietowanych uznało, że jest to dla nich motyw kluczowy.

Motorem napędzającym popyt na usługi jest również poprawiająca się infrastruktura teletechniczna, w tym rozwój rynku mobilnego internetu i aplikacji mobilnych, które pozwalają na zdalną pracę poza biurem.

Dlatego produkty dla technologii cloud cieszą się szczególnym wzięciem wśród przedstawicieli handlowych.

Istotną zmianą, w porównaniu z badaniem z poprzedniego roku, jest spadek znaczenia bezpieczeństwa jako jednego z determinant rozwoju rynku. W 2014 r. na ten czynnik wskazywało 15 proc. respondentów wobec 23 proc. rok wcześniej. Na znaczeniu straciły też regulacje prawne, które są szczególnie ważne m.in. z punktu widzenia instytucji finansowych.

Reklama
Reklama

Chodzi o przechowywanie danych osobowych klientów, również na serwerach poza Polską. Ten element wymieniło już tylko 3 proc. firm wobec aż 13 proc. rok wcześniej.

masz pytanie, wyślij e-mail do autora

d.wolak@rp.pl

dariusz wolak

Dostawcy usług „chmurowych" (cloud), mimo że ich liczba szybko rośnie, mogą spać spokojnie. Szybki rozwój tego segmentu rynku informatycznego sprawia, że jeszcze długo nie będą narzekać na brak zajęcia. W 2013 r., według szacunków firmy badawczej PMR, wartość polskiego rynku usług w chmurze wyniosła ok. 300 mln zł i była o prawie 30 proc. większa niż rok wcześniej. Prognozy na bieżący rok są równie obiecujące.

Pozostało jeszcze 89% artykułu
Reklama
Biznes
Microsoft wycofuje chińskich inżynierów z obsługi Pentagonu
Biznes
Putin zamyka Rosjan w Rosji. Wracają czasy komunistycznej izolacji
Biznes
Największy kawałek Czerwonej Planety sprzedany. Tajemniczy nabywca
Biznes
Traktat Niemcy–Wielka Brytania, ofensywa drogowa, rosyjskie banki na krawędzi
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Biznes
Jacek Oko: ważne było rozmawiać i utrzymać kierunek regulacji
Reklama
Reklama