Polska Grupa Zbrojeniowa szykuje się do uczestnictwa w wielkim projekcie unowocześniania armii

Polska Grupa Zbrojeniowa, największy krajowy koncern obronny, skupiający kluczowe fabryki broni, szykuje się do uczestnictwa w wielkim projekcie unowocześniania armii. Do 2022 roku państwo wyda na ten cel 130 mld zł.

Aktualizacja: 26.02.2016 09:22 Publikacja: 25.02.2016 21:00

Foto: Fotorzepa

Plan jest ambitny i ma poparcie rządu: państwowe spółki przemysłowego potencjału obronnego, jeśli mają wystarczające kompetencje w określonych specjalnościach, powinny być wiodącymi wykonawcami wskazanych przez armię i MON strategicznych programów zbrojeniowych. Tam zaś, gdzie rodzimi producenci nie dysponują potrzebnymi zdolnościami, model kooperacyjnej współpracy, także z partnerami zagranicznymi, ma sprzyjać pozyskiwaniu przez polskie zakłady brakujących technologii i umiejętności.

O szczegółach i mechanizmach gospodarczych przedsięwzięć, ściśle związanych z bezpieczeństwem państwa, dyskutowali w siedzibie Zakładów Mechanicznych Tarnów, producenta broni maszynowej i systemów artyleryjskich, przedstawiciele MON, menedżerowie PGZ, prezesi firm zbrojeniowych, eksperci i włodarze Tarnowa. Debatę „Rola Polskiej Grupy Zbrojeniowej w programie modernizacji polskich Sił Zbrojnych" prowadził Marcin Piasecki, redaktor „Rzeczpospolitej".

Pozostało 90% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Biznes
Polskie monety na aukcji. 80 dukatów sprzedano za 5,6 mln złotych
Biznes
Rodzina Mulliez pod lupą sędziów śledczych
Biznes
Zły pierwszy kwartał producentów samochodów
Biznes
Szwecja odsyła Putina z kwitkiem; rosyjskie rury zatopione na dnie Bałtyku
Biznes
Apple spółką wartościową? Rekordowe 110 miliardów dolarów na skup akcji
Materiał Promocyjny
20 lat Polski Wschodniej w Unii Europejskiej