Brytyjski zespół rockowy postanowił pójść śladami takich gwiazd muzycznych, jak Bob Dylan, Sting czy Bruce Springsteen, i sprzedać prawa do wszystkich swoich dotychczas nagranych utworów. Może to być rekordowa transakcja jak dotąd w branży muzycznej.

Jak podaje „Financial Times” powołując się na osoby bliskie sprawie, zespół próbuje na razie wybadać rynek, a zainteresowane kupnem są dwie globalne wytwórnie fonograficzne – Warner Music Group i BMG, wsparte przez grupę private equity KKR. Nieoficjalnie wiadomo, że koncerny te rozpoczęły już finansową bitwę o cały katalog muzyczny zespołu.

Analitycy spodziewają się, że wartość transakcji sięgnie ponad 500 mln dol. Niektórzy uważają wręcz, że umowa ma szansę przebić dotychczas rekordowe 550 mln dol., jakie otrzymał pod koniec 2021 roku Bruce Springsteen za sprzedaż swojej dyskografii wytwórni Sony Music.

Czytaj więcej

Spór o Radio Zet: Agora wygrywa z UOKiK w I instancji

Zmiany na rynku muzycznym skłaniają wytwórnie i inwestorów do coraz większych zakupów praw do całych dyskografii znanych muzyków. Powodem jest rosnąca popularność serwisów streamingowych, a wraz z nią coraz wyższe zyski ze sprzedaży praw do odtworzeń utworów, kosztem sprzedaży tradycyjnych płyt.

Zespół Pink Floyd powstał w 1965 roku w Londynie i jest jedną z najlepiej sprzedających się grup muzycznych w historii. Liczba sprzedanych na świecie płyt zespołu szacowana jest na ponad 250 milionów, w tym 75 mln w Stanach Zjednoczonych (dla porównania Springsteen sprzedał w USA 65,5 mln egzemplarzy swoich płyt). Do największych hitów zespołu należą między innymi „Another Brick in the Wall”, „Shine on You Crazy Diamond”, „Wish You Were Here” czy „Money”.