W raporcie nie podano, które siły zbrojne były celem ataków. Google określił te działania jako „kampanie wyłudzania danych uwierzytelniających”, które zostały zainicjowane przez rosyjską grupę Coldriver lub Callisto – pisze agencja Reutera.

„Kampanie te zostały uruchomione przy użyciu nowo utworzonych kont Gmail na konta inne niż w Google, więc wskaźnik sukcesu tych kampanii jest nieznany” – napisano w raporcie.

Rosja regularnie zaprzecza oskarżeniom o nasilanie cyberataków na zachodnie cele.

W 2019 roku fińska firma F-Secure Labs zajmująca się cyberbezpieczeństwem określiła grupę Callisto jako niezidentyfikowanego i zaawansowanego cyberprzestępcę „zainteresowanego gromadzeniem danych wywiadowczych związanych z polityką zagraniczną i bezpieczeństwa” w Europie. Według raportu Google, grupa atakowała także Centrum Eksperckie NATO (NATO Centre of Excellence), nie ujawniając żadnych szczegółów na ten temat.

W oświadczeniu NATO nie odniosło się bezpośrednio do raportu Google, ale stwierdziło, że codziennie obserwuje wrogą aktywność cybernetyczną. „Centra eksperckie NATO współpracują z Sojuszem, ale nie są częścią NATO jako takiego. Jesteśmy z nimi w kontakcie w tej sprawie” – napisano w oświadczeniu.

Czytaj więcej

W firmach ruszają cyberzbrojenia. Poszukiwani spece od bezpieczeństwa