Pierwszego dnia 2021 roku amerykańscy senatorowie stosunkiem głosów 81 do 13 odrzucili weto prezydenta Donalda Trumpa. Wcześniej, w poniedziałek 28 grudnia, 322 członków Izby Reprezentantów zagłosowało również za odrzuceniem weta (87 było przeciw). W ten sposób weszła w życie ustawa o budżecie wojskowym USA o wartości 740 miliardów dolarów.

W budżecie na 2021 r. zapisane zostały rozszerzone sankcje na rosyjskie gazociągi eksportowe „Nord Stream 2” i „Turkish Stream” (Turecki Potok - druga nitka). Ograniczenia obejmują usługi „testowania, inspekcji i certyfikacji” koniecznych do uruchomienia gazociągów.

Pod koniec grudnia Nord Stream 2 AG - szwajcarska spółka Gazpromu - poinformowała o ukończeniu układania 2,6 km rur w niemieckiej strefie przybrzeżnej. Układanie odbywało się za pomocą barki kotwicznej „Fortuna”, której pomagał statek „Baltic Researcher” Rosyjskiej Morskiej Służby Ratowniczej.

Na 15 stycznia Rosjanie zapowiedzieli rozpoczęcie układania ostatnich 157 km w wodach Danii. Wszystkie zaangażowane statki pływają pod rosyjską banderą, ale wymagają wsparcia technicznego i logicznego oraz certyfikacji ze struktur unijnych.

Dlatego rosyjskie media i eksperci podkreślają, że odrzucenie weta Trumpa jeszcze bardziej utrudni Rosji sfinalizowanie coraz bardziej drożejącego projektu, który jest trzecią w ciągu sześciu lat próbą ominięcia Ukrainy. Projekt jest opóźniony o rok. Oficjalny koszt to 9,5 mld euro.

W optymistycznym scenariuszu analitycy szacują, że Nord Stream 2 może rozpocząć działalność pod koniec 2021 r., czyli opóźnienie wyniesie dwa lata.

„Jestem głęboko przekonany, że rurociąg zostanie ukończony” - powiedział w środę w wywiadzie dla niemieckiej gazety Rheinische Post Andreas Schierenbeck, dyrektor generalny Uniper - niemieckiego państwowego koncernu, który współfinansuje budowę i spodziewa się w przyszłości dobrze zarabiać na sprzedaży rosyjskiego gazu odbiorcom z innych krajów Unii. „Ludzie nie muszą lubić tego gazociągu, ale Europa go potrzebuje” - twierdzi Niemiec zapominając, że przeciwne projektowi są także kraje unijne, w tym Polska i Litwa, a także Ukraina.

Oprócz sankcji wobec Nord Stream 2 ustawa budżetowa Pentagonu zawiera inne restrykcje wobec Rosji. To jest m.in. zakaz współpracy wojskowej; rozszerzenie ćwiczeń NATO w regionie Morza Czarnego na udział Ukrainy i Gruzji; wymaganie od CIA przedstawienia raportu o korupcji w Rosji w ciągu 180 dni; dalsze dostawy broni na Ukrainę.