Aktualizacja: 14.10.2016 10:09 Publikacja: 13.10.2016 20:54
Antoni Macierewicz, szef MON, nie tylko nadzoruje zbrojeniówkę, ale też odpowiada za rozliczanie offsetu
Foto: Rzeczpospolita/Jerzy Dudek
To był ostatni z wielkich przetargów zbrojeniowych, w których negocjowano umowę kompensacyjną wedle korzystniejszych – dziś już nieobowiązujących – zasad. Obecnie, po zmianie ustawy offsetowej w 2014 roku, za uzgodnienie umów przemysłowych odpowiada szef MON, a nie minister rozwoju, jak było wcześniej, a przedsiębiorcy mogą liczyć na znacznie skromniejsze oczekiwania formułowane wobec zagranicznych koncernów.
Tomasz Darowski, partner kancelarii Domański Zakrzewski Palinka, ekspert w dziedzinie prawa offsetowego, mówi, że w świetle obecnych zasad wszelkie żądania kompensacyjne mogą dotyczyć wyłącznie inwestycji i przedsięwzięć militarnych. – W przypadku offsetu za samoloty F-16 ówczesny minister gospodarki negocjował z powodzeniem z Lockheedem i jego partnerami rozszerzenie produkcji aut w gliwickim Oplu czy budowę hotelu Hilton w stolicy. Obecnie byłoby to niemożliwe – mówi mec. Darowski. – Dziś fundamentalna zasada mówi, że żądanie offsetu musi być motywowane wyłącznie „ochroną podstawowych interesów bezpieczeństwa państwa". Definicja tego „interesu" to oczywiście prawo przysługujące władzom RP, ale muszą być one gotowe do przekonującego uzasadnienia swego stanowiska wobec organów UE – dodaje ekspert.
Rosjanie wciąż rozbudowują swój arsenał atomowy – i najwyraźniej pomagają im w tym firmy z Unii Europejskiej. Ja...
Usługa polega na dopasowaniu inwestycji klienta – lub zbudowaniu portfela od podstaw – do indywidualnej rekomendacji przygotowanej na podstawie jego z celów, sytuacji finansowej, wiedzy o rynku, doświadczenia, podejścia do ryzyka i tolerancji ewentualnych strat.
Największy polski producent gier w pierwszym kwartale zarobił 86 mln zł. Teraz wszyscy czekają na czwartą część...
Firmy zbrojeniowe Europy pilnie szukają ludzi do pracy w związku z planami zwiększania zdolności obronnych UE. A...
Objęty sankcjami Zachodu oligarcha, który od lat mieszka za granicą i tam ma zarejestrowane spółki, przenosi do...
Phishing, ataki DDoS i złośliwe oprogramowanie to stali bywalcy raportów dotyczących zagrożeń w sieci. Od lat są najczęściej wykorzystywanymi przez cyberprzestępców metodami, ale to nie znaczy, że sposób ich działania się nie zmienia.
Unia i USA chcą zawrzeć umowę przed wprowadzeniem ceł 9 lipca. Spada popularność umów B2B w Polsce. Liderzy ASEA...
Gdzie zdobyć wiedzę, która pomoże w zdobyciu patentu motorowodnego?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas