Prąd może zdrożeć nawet o 20 proc. To jednak tylko początek

Polska Grupa Energetyczna, Enea, Tauron i Energa przesłały do URE wnioski taryfowe. Prezes URE rozpoczął więc postępowania taryfowe, które zakończą się podwyżkami cen energii elektrycznej na 2022 r.

Publikacja: 03.11.2021 21:00

Polska Grupa Energetyczna, Enea, Tauron i Energa przesłały do URE wnioski taryfowe

Polska Grupa Energetyczna, Enea, Tauron i Energa przesłały do URE wnioski taryfowe

Foto: Bloomberg

Urząd Regulacji Energetyki przekazał, że wpłynęły wnioski taryfowe od czterech tzw. sprzedawców z urzędu. Do prezesa URE dotarły także wnioski taryfowe pięciu największych operatorów sieci dystrybucyjnych. Tym samym regulator rozpoczął postępowania taryfowe dotyczące cen energii dla odbiorców w gospodarstwach domowych i stawek opłat dystrybucyjnych na 2022 r. Postępowania powinny zakończyć się przed końcem roku.

Ile w górę?

Zdaniem analityków giełdowych, aby spółki energetyczne mogły zrekompensować sobie rosnące ceny surowców i uprawnień do emisji CO2, powinny one wzrosnąć na samej taryfie za energię elektryczną od 45 do 48 proc. To może przełożyć się na wzrost cen na rachunku rzędu 20–25 proc. więcej, niż Kowalski płaci w tym roku. Z rozmów, które przeprowadziła „Rzeczpospolita" z analitykami zajmującymi się na co dzień spółkami energetycznymi, wynika, że podwyżki na samej taryfie, aby utrzymać marże z 2021 r., musiałyby wynieść co najmniej 40–48 proc. – Taryfy za energię powinny wzrosnąć o ok. 40–45 proc. To poziom, o który spółki powinny wnioskować. Jeśli chodzi o ostateczną decyzję samego regulatora, to podwyżka ta może wynieść ok. 20 proc. URE będzie dzielił te wzrosty cen między klientów i spółki obrotu. Jeśli tylko połowa tych kosztów będzie miała odzwierciedlenie w taryfach, to jest ubytek marży rzędu 1,5 mld zł łącznie dla czterech największych spółek obrotu. Tym razem nie będzie on skompensowany marżą na samym wytwarzaniu energii – uważa Kamil Kliszcz, analityk Biura Maklerskiego mBanku. Podobnego zdania jest Krystian Brymora, analityk DM BDM, który uważa, że podwyżki w taryfie regulowanej za ceny energii powinny wynieść od 30 do 40 proc., żeby zachować minimalną marżę sprzedawców. – Dla Kowalskiego może to przełożyć się na ok. 20-proc. wzrost w 2022 r. i 10-proc. wzrost w 2023 r., bo obecne ceny energii hurtowe są już powyżej 400 zł/MWh. Tym samym w przyszłym roku w relacji do niskich cen z 2019 r. oznaczać to będzie wzrost o ponad 40 proc. – powiedział Brymora.

Czytaj więcej

Prof. Ruszel: Wyłączenie Turowa niewykonalne, niemożliwe. Nie wchodzi w grę

Spółki obrotu dostaną po kieszeni

W 2020 r. czterech dużych sprzedawców dołożyło ok. 800 mln zł, aby pokryć różnicę w zakupie energii i ustalony poziom taryf. Analitycy ostrzegają, że w grudniu 2021 r. możemy mieć do czynienia z podobnymi komunikatami, jeśli prezes URE nie zatwierdzi wnioskowanych podwyżek. Kwota zależy przede wszystkim od zatwierdzonego poziomu taryf przez URE, ale i poziomu zabezpieczonych cen przez spółki obrotu. – Jeśli regulator pozwoli tylko na 10-proc. wzrost cen, to utrata marży przekroczy ponad 1 mld zł dla czterech grup. Dla PGE i Enei nie będzie to problem, bo zarabiają więcej na rynku hurtowym. Problem będzie miał Tauron i Energa, które kupują na rynku więcej energii, niż produkują z własnych źródeł wytwórczych – dodaje Brymora. Na Tauron negatywnie wpływa awaria nowego bloku w Jaworznie. Energię, której sprzedaż była zakontraktowana, muszą obecnie zakupić na rynku po wyższej cenie, aby realizować wcześniej zawarte umowy.

Czytaj więcej

Mocny skok inflacji. Tak źle nie było od ponad 20 lat

Podwyżki będą normą

Biorąc pod uwagi podwyżki cen energii od 2019 r. do 2022 r., tylko za ten okres zapłacimy o ponad 40 proc. więcej. Podwyżki cen prądu zostaną z nami za dłużej. Rząd oraz eksperci szacują, że będą one wynosić od 10 do 12 proc. rok do roku. Taki poziom ma utrzymać się do 2030 r. W 2022 r. wzrost cen będzie prawdopodobnie znacznie wyższy, ale będzie to wynikiem kryzysu energetycznego i niedostosowania popytu do podaży po pandemii. Wzrosty cen w Europie to efekt drożejącego gazu ziemnego. To jednak zjawisko krótkoterminowe. W przyszłym roku gaz prawdopodobnie potanieje. Nie potanieją zaś uprawnienia do emisji CO2, które wpływają na drożejący prąd w Polsce. W tym roku, zamiast zmniejszać udział węgla w produkcji energii, zwiększymy go do 80 proc. Emisyjne paliwo będzie uderzać w gospodarkę, tak jak ma to miejsce w ostatnich latach. System handlu uprawnień do emisji CO2 objąć ma także sektor transportu i budownictwa, co tylko zwiększy presje na podwyżki cen. Po 2030 ceny mogą się ustabilizować. Węgiel ma zastąpić atom i morska energetyka wiatrowa.

Czytaj więcej

Marek Suski: będą rekompensaty za drogi gaz i prąd

Urząd Regulacji Energetyki przekazał, że wpłynęły wnioski taryfowe od czterech tzw. sprzedawców z urzędu. Do prezesa URE dotarły także wnioski taryfowe pięciu największych operatorów sieci dystrybucyjnych. Tym samym regulator rozpoczął postępowania taryfowe dotyczące cen energii dla odbiorców w gospodarstwach domowych i stawek opłat dystrybucyjnych na 2022 r. Postępowania powinny zakończyć się przed końcem roku.

Ile w górę?

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Biznes
InPost został oficjalnym partnerem legendarnego klubu angielskiej Premier League
Biznes
Róża Thun: Trzeba podnieść kulturę płatności. To pomoże mniejszym firmom
Materiał partnera
Na Progu Rewolucji Cyfrowej: Rozmowa z Prezesem IAB Polska i Przewodniczącym Jury przed Galą IAB MIXX Awards 2023
Materiał partnera
Atrakcyjna propozycja dla przyszłych specjalistów IT
Biznes
Strajk pracowników w Gucci. Powód: przeprowadzka
Materiał Promocyjny
Nowe narzędzia to nowe możliwości