Komisja Europejska wystosowała pismo do polskiego rządu, w którym domaga się niezwłocznego dostarczenia dowodu zaprzestania działalności wydobywczej w Turowie - pod groźbą natychmiastowych kar.

- Komisja zwróciła się do Polski o przekazanie informacji, w jaki sposób zamierza zastosować się do nakazu o środkach tymczasowych. Ponadto zwróciła się do władz polskich o pilne dostarczenie dowodu zaprzestania działalności wydobywczej węgla brunatnego w kopalni Turów, zgodnie z nakazem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - podkreślił podczas konferencji rzecznik Komisji Europejskiej Tim McPhie.

Jak dodał, jeśli dowód nie zostanie dostarczony, Komisja Europejska zacznie regularnie wydawać wezwania do zapłaty kar, za każdy dzień zwłoki.

W ubiegłym tygodniu, po wcześniejszym fiasku negocjacji, Czesi zaproponowali polskim władzom powrót do rozmów. Polska strona nie podjęła jednak jeszcze decyzji, czy zamierza wznowić negocjacje.

Czytaj więcej

Kopalnia Turów
Turów: Czesi chcą powrotu do rozmów. Polacy potwierdzają i analizują

W lutym 2021 roku władze Czech wniosły skargę do TSUE przeciwko Polsce w sprawie kopalni węgla brunatnego Turów. Chodziło o zmianę terenu kopalni, której obszar działalności przesuwa się w stronę granicy czeskiej. W maju tego roku TSUE w odpowiedzi na wniosek Czech nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia węgla w Turowie, jednak polski rząd ogłosił, że kopalnia będzie dalej pracować.