Kurs akcji Captor Therapeutics wzrósł na otwarciu poniedziałkowej sesji o 1,2 proc. do 174 zł. Z kolei kurs praw do akcji spadł o 0,9 proc. do 170,50 zł.

- Oferta publiczna i debiut to bardzo ważny krok w rozwoju naszej spółki. Parę lat temu mieliśmy wizję nowego sposoby leczenia i odkrywania leków. Szczególnie dla pacjentów, którzy cierpią na choroby autoimmunologiczne i nowotworowe, które nie doczekały się jeszcze skutecznych leków. Dziś mamy kulminację kilku lat ciężkiej pracy. Dopiero się rozpędzamy, będziemy się dalej rozwijać. Mamy „silnik" i „paliwo" do dalszego rozwoju. IPO naszej spółki świadczy o dojrzałości polskiego rynku kapitałowego - powiedział podczas dzisiejszego debiutu prezes Captora, Tom Shepherd.

Przedstawiciele spółki podkreślają, że jest ona pierwszym europejskim podmiotem zajmującym się technologią celowanej degradacji białek (tzw. TPD), notowaną na giełdzie.

Na akcje Captora w IPO zapisało się blisko 1,8 tysiąca inwestorów indywidualnych. Złożyli zapisy o wartości ponad 228 mln zł. Duże zainteresowanie przełożyło się na 91,7-proc. redukcję zapisów w transzy detalicznej. Oferta publiczna obejmowała 871 500 nowo emitowanych akcji oraz sprzedaż 198 000 istniejących. Spółka oraz akcjonariusze sprzedający dokonali przydziału łącznie 1 069 500 walorów, a wartość oferty wyniosła około 184 mln zł. Inwestorzy instytucjonalni nabyli 959 500 papierów, natomiast inwestorom indywidualnym przydzielono 110 000 sztuk. Cenę w IPO ustalono na 172 zł za sztukę, czyli na poziomie równym cenie maksymalnej.

Captor Therapeutics jest szwajcarsko-polską firmą biofarmaceutyczną z siedzibą we Wrocławiu. Koncentruje się na odkrywaniu i rozwoju przełomowych kandydatów na leki. Prowadzi obecnie pięć projektów badawczo-rozwojowych na etapie przedklinicznym oraz trzy ukierunkowane na rozwój platformy technologicznej. Środki pozyskane w ofercie publicznej, w wysokości ok. 150 mln zł, zostaną przeznaczone m.in. na dalszy rozwój oferty innowacyjnych leków w fazie przedklinicznej i rozpoczęcie wstępnej fazy klinicznej dla najbardziej zaawansowanych projektów. Ponadto pieniądze zostaną przeznaczone też na zawarcie umów z kolejnymi partnerami z branży farmaceutycznej i biotechnologicznej oraz rozbudowę potencjału laboratoriów spółki we Wrocławiu.

Globalnym koordynatorem i prowadzącym księgę popytu w IPO Captora był Trigon DM, a współprowadzącym księgę popytu BM PKO BP.