Reklama

Odpowiedzialni przywódcy apelują o etyczne działania

Każda branża powinna zastanowić się nad swoją aktywnością, a poszanowanie praw człowieka nie może pozostać w sferze deklaracji - przypomina w swojej pierwszej rekomendacji Rada Odpowiedzialnego Przywództwa (ROP).

Publikacja: 15.10.2018 08:39

Odpowiedzialni przywódcy apelują o etyczne działania

Foto: 123RF

Rada utworzona wiosną tego roku z inicjatywy Forum Odpowiedzialnego Biznesu i pod patronatem medialnym „Rzeczpospolitej” ma promować społeczną odpowiedzialność biznesu wśród szefów i członków zarządów przedsiębiorstw. Chce to robić m.in. poprzez wypracowanie Dziesięciu Rekomendacji Rady Odpowiedzialnego Przywództwa wskazujących kierunki pożądanych działań w biznesie.

Na swoim pierwszym tematycznym posiedzeniu, które miało doprowadzić do wypracowania rekomendacji otwierającej listę, Rada zajęła się kwestią etycznego zarządzania przedsiębiorstwem dyskutując o tym, co znaczy być etycznym liderem.

- Etyka biznesu wydaje się naturalnym wyborem jako początek prac nad rekomendacjami dla odpowiedzialnego biznesu w Polsce. To od niej powinna zaczynać się zmiana w organizacji. Nie chodzi jednak o poziom deklaracji, ale rzeczywiste zaangażowanie i działania na rzecz kwestii etycznych w firmie – podkreśla Dominika Bettman, prezeska Forum Odpowiedzialnego Biznesu, inicjatorka i członkini Rady Odpowiedzialnego Przywództwa. Należą do niej prezesi i członkowie zarządów kilkunastu firm partnerskich FOB m.in. ANG Spółdzielni, Banku BGŻ BNP Paribas, Grupy Veolia, Jeronimo Martins Polska, Lafarge Holcim, Orange Polska, Provident Polska, Skanska, Velux Polska.

Wypracowanie pierwszej rekomendacji ROP nie było jednak łatwe – udało się ją sformułować i uzgodnić dopiero w październiku, kilka tygodni po wrześniowym spotkaniu rady, podczas którego prof. Jerzy Hausner zwracał uwagę na zagrożenia jaki stwarza model gospodarki transakcyjnej. Według tego modelu, głównym celem przedsiębiorstw jest zarabianie pieniędzy –zgodnie z zasadą, że „the business of business is business”. Przy takim podejściu, gdzie nie liczy się pomysł ani produktywność a siła kapitałowa i jak najwyższa marża (nie ważne na czym), trudno nie tylko o etyczne, oparte na wartościach działanie, ale także o prawdziwe innowacje. Stąd też potrzeba poważnej debaty szefów firm o zobowiązaniach i wyzwaniach współczesnego biznesu, Jak podkreśla Marzena Strzelczak, dyrektorka generalna Forum Odpowiedzialnego Biznesu i członkini Rady Odpowiedzialnego Przywództwa – rada to szczególne grono liderów, zaangażowanych w zdefiniowanie na nowo standardów odpowiedzialnego biznesu, które znajdą wyraz w 10 rekomendacjach ROP.

Rekomendacja nr. 1;

Reklama
Reklama

Postępowanie etyczne to takie, które oparte jest na wartościach głęboko humanistycznych, takich jak godność, szacunek i rozwój. Poszanowanie praw człowieka nie może pozostać w sferze deklaracji. Jest niezmienną podstawą dla wszystkich organizacji działających na rzecz zrównoważonego rozwoju. Zadaniem każdej z branż jest podjęcie refleksji nad swoją aktywnością z uwzględnieniem potrzeb szerokiego grona jej interesariuszy i specyfiki danej branży.

Biznes
Kultowe rekwizyty z „Gwiezdnych wojen” i „Terminatora” trafią pod młotek
Materiał Promocyjny
Rekordy sprzedaży i większy magazyn w Duchnicach
Biznes
Polska goni Wielką Brytanię, niższe cła USA i presja na ETS
Biznes
Największy pakiet sankcji od początku wojny. Wielka Brytania celuje w Gazprom i Rosatom
Biznes
Czy zagraniczne firmy powinny dostać publiczne pieniądze? Polacy odpowiadają
Materiał Promocyjny
Dove Self-Esteem: Wsparcie dla nastolatków
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama